E BUJSHME NGA ITALIA | Napoli refuzoi ofertën faraonike për Osihmen! Ja kur ndodhi

22 Maj 2022
14:29
Telesport

Në ditët e fundit të prillit, agjenti italian i Victor Osimhen, Roberto Calenda, u shfaq në Castelvolturno, në Qendrën Stërvitore Konami, ku stërvitet Napoli dhe eshte shtëpia e bluve. Calenda mbërriti në të njëjtat ditë kur Aurelio De Laurentiis po nxiste skuadrën e tij pas momentit shumë delikat pas Fiorentinës, Romës dhe Empolit.

Menaxheri foli vetëm me drejtorin Giuntoli në atë zyrë. Në ato ditë flitej për ofertën e Manchester United për Osimhen: De Laurentiis, i shtyrë nga Spalletti, do të donte ta mbante nigerianin për të paktën një sezon tjetër.

Siç u tha dje gjatë një eventi në Piazza Plebiscito, presidenti dhe trajneri shpresojne për një sezon te ri ku dëmtimet dhe rrethanat e tjera penalizuese do të largohen përgjithmonë. Duhet një vit për t’u dukur dhe për t’u përkushtuar, veçanërisht në Champions League.

Sipas asaj që mësohet nga Calciomercato.it, përveç interesimit të Manchesterit, për Osimhen ka pasur një ofertë të madhe: ajo e Arsenalit. Topçinjtë i kanë ofruar Napolit 90 milionë euro për kartonin e nigerianit.

De Laurentiis tha jo. Një refuzim me një shënim bashkëngjitur: Osimhen vlen të paktën 110 milionë euro. Dhe këtë do të donte të mblidhte De Laurentis, sidomos pas një viti të bërë në krye nga sulmuesi i tij. Lamtumira gjithnjë e më e mundshme ndaj kampionëve londinez mund të shmangë më tej një sulm të ri.

Arsenali, për momentin, nuk do të kishte paraqitur asnjë rritje ngritjeje pas refuzimit të 90 milionëve të vënë në dispozicion të Napolit për Osimhen. Ndërkohë, azzurri-t janë të vetëdijshëm se një hap i ri nga Gunners apo United është i mundshëm dhe kjo është arsyeja që flasim gjithnjë e më shpesh për Gianluca Scamacca-n si zëvendësues të mundshëm.

Sassuolo mbetet një dyqan jashtëzakonisht i shtrenjtë dhe pikërisht për këtë arsye De Laurentiis, përveç dëshirës së fortë të Spallettit për të mbajtur Osimhen, detyrohet të gjuajë shumë lart për qendërsulmuesin e tij.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit