E BUJSHME | Vjen edhe oferta e befasishme për Gundogan, lojtari vendos pas Stambollit

8 Qershor 2023
18:11
Telesport
back button

Me afrimin e fundit të kontratës së tij, kapiteni i Manchester Cityt, İlkay Gündoğan, para së gjithash do të kërkojë të përfundojë një sezon të paharrueshëm duke ngritur trofeun e Champions League të shtunën mbrëma. Pasi ka ngritur tashmë titullin e Premier League dhe ka shënuar një dopietë në fitoren e finales së FA Cup kundër Manchester United, gjermani ndërkombëtar është në rrugën e duhur për të udhëhequr një trefishtë historike.

Megjithatë, pas kësaj fundjave, vëmendja kthehet shpejt te e ardhmja e tij, me marrëveshjen e tij aktuale që skadon në fund të muajit. Sipas L’Équipe, Gündoğan është një nga objektivat e mesfushës së Paris Saint-Germain për verën.

Kampionët e Ligue 1 janë veçanërisht të interesuar në sjelljen e një mesfushori golashënues – opsionet e tyre aktuale nuk kanë qenë pjellore në këtë drejtim – i cili gjithashtu mund të sigurojë një tranzicion më të qetë midis mbrojtjes dhe sulmit.

Fakti që 32-vjeçari do të mbërrinte pa pagesë është gjithashtu kyç për PSG-në, duke pasur parasysh se klubi po kërkon të kufizojë shpenzimet e tyre këtë verë (dhe tashmë po nënshkruan Manuel Ugarte për 60 milionë euro). Megjithatë, nënshkrimi i tij do të kontraktonte gjithashtu qëllimin e rinovimit të skuadrës dhe nënshkrimit të lojtarëve francezë.

PSG përballet me konkurrencën nga Arsenali dhe Barcelona për Gündoğan dhe u është thënë se katalanasit janë opsioni i tij i preferuar. Sidoqoftë, ardhja e mundshme e Julian Nagelsmann si pasardhës i Christophe Galtier mund të shohë ish-trajnerin e Bayern Munichut të vendosë bashkatdhetarin e tij më lart në listën e ngushtë të transferimeve dhe ta bindë mesfushorin të ndryshojë pozicionin e tij. Për momentin, megjithatë, të gjithë sytë janë te Stambolli.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit