E BUJSHME | Xavi Hernandez shtang Laporta: do 30 mln euro bruto për rinovimin e tij bashkë me stafin teknik

9 Qershor 2023
19:33
Telesport
back button

Barcelona është në negociata me trajnerin Xavi Hernandez për një kontratë të re. Bisedimet për një rinovim kishin vazhduar që në fazën e fundit të sezonit, por menaxheri po i shtynte ato derisa titulli i La Liga të ishte i siguruar…

Me titullin e fituar dhe sezonin që ka mbaruar, gjërat pritet të përmirësohen në lidhje me zgjatjen e kontratës së Xavi. Marrëveshja aktuale e 43-vjeçarit zgjat deri në verën e vitit 2024 dhe ideja është që të zgjasë qëndrimin e tij në klub deri në vitin 2026, kur përfundon mandati presidencial i Joan Laporta.

Besohej se një marrëveshje e re për legjendën e klubit ishte afër. Megjithatë, sipas Manu Carreno në El Larguero, Xavi dhe Barcelona mund të jenë ende disi larg në negociatat për kontratën e tij të re.

Sipas raportit, menaxheri po kërkon një pagë neto prej 12 milionë euro për të rinovuar kontratën e tij. Për më tepër, ish-mesfushori po kërkon gjithsej 30 milionë euro në pagë bruto për të dhe stafin e tij së bashku.

Por këto kërkesa janë shumë përtej asaj që Blaugranët janë të gatshëm të paguajnë në këtë moment, për rrjedhojë, dy palët nuk janë afër finalizimit të rinovimit. Duke pasur parasysh situatën financiare të Barcelonës, ka të ngjarë që Xavi të përshtatë kërkesat e tij për t’u përshtatur në shkallën aktuale të pagave të klubit dhe kufijtë e pagave të La Ligës.

Të dyja palët janë të prirura për vazhdimin e partneritetit dhe një rrugë e mesme mund të arrihet në ditët në vijim përpara se të bihet dakord dhe të shpallet rinovimi i kontratës.

Xavi mori drejtimin e Barcelonës në nëntor 2021, kur skuadra ishte në një gjendje trazire. 43-vjeçari udhëhoqi katalanasit drejt triumfit në La Liga dhe Superkupën e Spanjës në sezonin e tij të parë të plotë në krye.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit