E FUNDIT | Po vjen “mega-oferta” për blerjen e Manchester United! Do vendosej rekord botëror dhe historik…

22 Mars 2023
17:56
Telesport
back button

Sheiku i Katarit Jassim bin Hamad Al-Thani do të paraqesë një ofertë rekord për të blerë Manchester United. Lajmi u raportua nga Sky Sports UK, sipas të cilit oferta do të vendosë një rekord të vërtetë në botën e sportit dhe do të tejkalojë atë të paraqitur nga familja Walton-Penner për blerjen e Broncos në NFL: 4.65 miliardë dollarë ( rreth 3.7 miliardë paund).

Ai është djali i tretë i ish-emirit të Katarit, Sheikh Hamad bin Khalifa Al Thani, dhe fëmija i parë i Emirit me gruan e tij të dytë, Sheikha Moza bint Nasser Al-Missned. Ai hoqi dorë nga pozicioni i tij si Princi i Kurorës në 2003, në favor të vëllait të tij më të vogël Tamim, duke përmendur se nuk ishte i interesuar për t’u bërë Emir.

Pas diplomimit Sheikh Jassim u emërua si toger i dytë në forcat e armatosura të Katarit më 9 gusht 1996. Ai u emërua trashëgimtar i qartë i Katarit më 23 tetor 1996. Ai zëvendësoi Mishaal bin Hamad Al Thani, gjysmëvëllain e tij më të madh, në post. Jassimi hoqi dorë nga të drejtat e tij në favor të vëllait të tij më të vogël Sheikh Tamim më 5 gusht 2003.[5] Sipas Agjencisë së Lajmeve të Katarit, Jassim i dërgoi një letër babait të tij duke thënë:

“Është koha e përshtatshme për të dhënë dorëheqjen dhe për t’u përgatitur për një pasardhës”.Në letër, Jassimi thoshte: “Nuk doja, siç ju thashë që në fillim, të emërohesha si princ i kurorës”, dhe vuri në dukje se ai e kishte pranuar këtë post vetëm në tetor 1996 për shkak të “rrethanave të ndjeshme”.

Pyetja është nëse oferta e re – e cila nuk është përcaktuar saktësisht – do të jetë e mjaftueshme për të bindur familjen Glazer që të dorëzojë United. Amerikanët nuk do të donin të shkonin nën 6 miliardë paund, ndërkohë që nuk është ende e qartë nëse propozimi i Katarit i kalon 5 miliardët apo është edhe afër 6-shit të kërkuar nga pronarët (me kursin aktual do të ishte një shifër ndërmjet 5.6 dhe 6.8 miliardë euro).

Oferta me siguri do të prezantohet deri në këtë mbrëmje. Pavarësisht zërave që i referohen ofertave të ndryshme për United, dy pretendentët kryesorë në garë sigurisht që mbeten Al-Thani dhe Sir Jim Ratcliffe, miliarderi britanik pronar i gjigantit kimik Ineos dhe ish-pronar i Nice në Ligue 1, divizioni kryesor i futbollit francez…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit