E KRYER | Manchester United bën goditjen e papritur! Epoka “Ten Hag” nis me të panjohurin prej 17 mln euro

1 Korrik 2022
19:38
Telesport

“Tyrell Malacia në Manchester United! U arrit marrëveshja për kushtet personale, duke pritur për të nënshkruar kontratat së shpejti për 15 milion euro plus 2 milion euro shtesa për Feyenoord. Malacia do të jetë nënshkrimi i parë i epokës Ten Hag”.

I rritur në akademinë e të rinjve të Feyenoord, ai bëri debutimin e tij në ekipin e parë më 13 dhjetor 2017 në një barazim 1-1 kundër Heerenveen. Në gusht 2021 ai u thirr për herë të parë në ekipin kombëtar të seniorëve në funksion të ndeshjeve kualifikuese për Kupën e Botës 2022.

Ai bëri debutimin e tij si titullar më 4 shtator pas fitores 4-0 kundër Malit të Zi. Ten Hag ka sjellë me vete një stil dhe filozofi të qartë që i ka emocionuar tifozët e Djajve të Kuq dhe pas një kohe të gjatë, disponimi rreth klubit është optimist për në sezonin e ri.

Mbrojtësi i majtë 22-vjeçar nga Feyenoord duket një nënshkrim relativisht i njohur, por i zgjuar i drejtuar nga analitika, i pazakontë nga tendenca e fundit në Old Trafford dhe një shenjë se si ata do të kërkojnë të kryejnë aktivitetin e transferimit të ardhshëm.

Për të kuptuar pse Erik ten Hag do të donte Malacia në Manchester United, le të kuptojmë pak për stilin e tij të lojës. Malacia është atletik, tregon ritëm të mirë pune lart e poshtë krahut të tij dhe është jashtëzakonisht i shpejtë. Ritmi i tij është një pasuri.

Ai e ka treguar veten mirë në një sistem pasimesh te Feyenoord sezonin e kaluar me një mesatare suksesi prej 85.3% duke bërë 56.1 pasime të sakta për 90 minuta, sipas bazës së të dhënave të Fbref.

Kjo cilësi në zotërim është një parim shumë i rëndësishëm se pse ai i përshtatet stilit të kërkuar prej tij në Manchester United, duke qenë se ai ka aftësi të mira teknike në top dhe është mjaft rezistent ndaj presionit.

Kjo e bën atë të rehatshëm në një sistem të bazuar në kalime. Ai është po aq i rehatshëm duke përdorur ritmin e tij në mbivendosje, duke dhënë krosime dhe shkurtime me cilësi të kompozuar pasi ai është në mbivendosje duke qenë më i përfshirë në lojën e ndërtimit.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit