E KRYER | Niko Kovac kthehet në Bundesliga! Pas eksperiencës me Frankfurt dhe Bayern tani aventura e re

19 Maj 2022
20:32
Telesport

Siç ka raportuar tashmë nga Kicker, Niko Kovac do te kthehet ne Bundesliga. Kroati ishte tashmë takuar me pronarin e Volkswagen, por vetem sot duket se angazhimi është përsosur.

Ajo që raportoi fillimisht “Wolfsburger Allgemeine Zeitung” përkon me informacionin nga Kicker: Kovac pason Kohfeldt dhe nënshkruan një kontratë deri më 30 qershor 2025. Konfirmimi zyrtar është ende në pritje!

Niko Kovac e di rrugën e tij në Bundesligë. Midis 2016 dhe 2018 ai drejtoi Eintracht Frankfurt me shumë sukses dhe madje fitoi Kupën DFB në 2018. Kroati më pas kaloi te Bayern Munich. Aty fitoi dopienën me Mynihun në vitin 2019 (titull-Kupe) por angazhimi nuk zgjati shumë, trajneri duhej të largohej në fillim të nëntorit 2019.

Karriera e trajnerit të Kovac, i cili ishte në krye të kombëtares kroate përpara kohës së tij si trajner i Bundesligës, vazhdoi në Francë. Në korrik 2020 ai nënshkroi te AS Monaco. Atje ai dhe ekipi i tij përfunduan të tretet në sezonin e tyre të parë.

Në sezonin e dytë, gjërat nuk shkuan aq mirë, kjo është arsyeja pse koha e 50-vjeçarit në Monaco përfundoi në fund të dhjetorit 2021. Ai më pas nuk pranoi asnjë ofertë të re pune – deri më tani.

Kjo sepse Kovac do të pasojë Florian Kohfeldt në Wolfsburg në verë. “Në diskutime të besueshme dhe të sinqerta” u ra dakord reciprokisht për t’i dhënë fund bashkëpunimit,” tha drejtori menaxhues Jörg Schmadtke për largimin e trajnerit të dielën.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit