E KRYER! Tottenham gëzon Antonio Conte në merkato me superblerjen 45 mln euro. Nesër vizitat

back button
30 Janar 2023
21:43
Telesport

Tottenham Hotspur ka arritur një marrëveshje në parim për të nënshkruar Pedro Porro për 45 milionë euro (40 milionë sterlina). Marrëveshja do të finalizohet pasi të plotësohen të gjitha dokumentet përkatëse përpara afatit të së martës 23:00.

Mbrojtësi i krahut të djathtë 23-vjeçar do të bashkohet me Spurs pasi presidenti i Sporting Frederico Varandas i tha atij se do të lejohej të largohej pas finales së Kupës së Ligës Portugeze të së shtunës.

Porro mund të zëvendësohet në Sporting nga mbrojtësi i djathtë i Barcelonës, Hector Bellerin me te cilin eshte gjetur tashme akordi. Paraqitjet e Porro për Sportingun u shpërblyen me një debutim ndërkombëtar për Spanjën në mars 2021, i cili erdhi në një ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës kundër Gjeorgjisë.

Këtë sezon ai ka qenë prezent i rregullt për skuadrën e Ruben Amorimit, duke shënuar tre gola dhe 11 asistime në 25 ndeshje në të gjitha garat. Sporting zë vendin e katërt në Primeira Liga.

Ai është një mbrojtës i djathtë, i cili mund të veprojë edhe si anësor i djathtë, me ritëm të shkëlqyer dhe teknikë të mirë individuale. Ai u rrit në futboll në Gimnástico Don Benito, në vitin 2015 u transferua te Rayo Vallecano, me të cilin qëndroi për dy sezone. Në verën e vitit 2017 u transferua në Girona, me të cilin më 28 nëntor të po këtij viti, debutoi në ekipin e parë, në ndeshjen e Copa del Rey të barazuar 1-1 kundër Levantes.

Më 2 korrik 2018 ai rinovoi me katalanasit deri në qershor 2022; pasi bëri debutimin e tij më 17 gusht, në La Liga kundër Real Valladolid, të nesërmen, ai zgjati kontratën e tij me kompaninë katalanase për një vit tjetër.

Më 8 gusht 2019 ai u ble nga Manchester City për 12 milionë euro, me të cilin nënshkroi kontratë deri në qershor 2024; katër ditë më vonë ai shkoi në huazim te Real Valladolid. Më 15 gusht 2020 ai u huazua sërish, këtë herë te Sportingu i Lisbonës qe ne fund e bleu lojtarin nga City per 8.5 mln euro.

 

Lajme të tjera

Lajmet e fundit