E PABESUESHME! 18 sekonda i kushtuan transferimin Barcelona-s, FIFA bllokon blerjen

back button
3 Shkurt 2023
21:15
Telesport

Siç ka mësuar Mundo Deportivo, FIFA konfirmon se nënshkrimi i mbrojtësit të djathtë meksikan Julián Araujo (21 vjeç) te FC Barcelona nuk ishte përfunduar sipas rregulloreve aktuale. Mateu Alemany, drejtori i futbollit të Barçës, shprehu shpresën të mërkurën se organizata do t’i jepte dritën jeshile operacionit, duke argumentuar se “dokumentet mbërritën 18 sekonda me vonesë për shkak të një gabimi kompjuterik” natën e së martës më 31, kur merkato dimërore u mbyll në mesnatë.

Mbrojtësi do të kishte qene transferim te ekipi B i Barcelonas, por me mundësi për t’u ngjitur në ekipin e parë, ku në këtë merkato dimërore eshte larguar Héctor Bellerín, i cili është transferuar te Sporting Club de Portugal.

Ashtu si Barça, edhe Los Angeles Galaxy, klubi i tij, besuan se mund të arrihej një zgjidhje që do t’i lejonte meksikanit të zbarkonte në Barcelonë. Më në fund, dëshira e përbashkët nuk do të plotësohet dhe klubi amerikan nuk do të paguajë dy milionë euro fikse për transferimin, ku përfshiheshin edhe dy variabla të tjerë.

Kështu u shpreh trajneri Greg Vanney pasi u pyet për situatën e Julián Araujo, i cili u stërvit vetëm pardje për të ruajtur tonin e tij fizik, ndërsa nënshkrimi i tij i mundshëm, tashmë i frustruar, nga Barça u përcaktua:

“I vetmi përditësim që kam është se ai është në dorën e FIFA-s për të rishikuar procesin, se ishte në proces apo përfunduar apo sido që duan ta përcaktojnë. Ata do të japin vendimin e tyre pasi të kalojnë në atë proces, kështu që të gjithë presim të shohim se çfarë do të ndodhë.

Ne jemi optimistë për Julián dhe për gjithçka që duhet bërë, por nuk do ta dimë derisa të bëhet rishikimi i vërtetë”, tha Vanney, i cili pavarësisht pasigurisë shpresonte se transferimi i Araujo te Barça te mund te kalonte me sukses…

Trajneri i Los Angeles Galaxy, i cili gjithashtu pranoi se Barça tashmë konsideronte nënshkrimin e Julián Araujo në merkaton e fundit të verës. “Unë mendoj se kjo është dritarja e dytë që ne kemi pasur ndonjë ndërveprim me ta për Julián.

Negociatat rreth asaj se si do të dukej marrëveshja filluan të bëhen më të qarta mjaft vonë. Pikërisht gjatë tre-katër ditëve të fundit ato diskutime filluan të merrnin vrull. Gjërat filluan të ndodhin shpejt, prandaj dhe arsyeja pse gjithçka u reduktua në kufi”, përfundoi Greg Vanney për rastin e Julián Araujo.

Prandaj, mbrojtësi do të vazhdojë të luajë të paktën deri në verë në Ligën e Madhe Amerikane të Futbollit, në të cilën ai bëri debutimin e tij në vitin 2019 në radhët e ekskluzivitetit kalifornian pasi u stërvit në Akademinë e Barçës në Arizona, nga ku u largua për të nënshkruar. për Galaxy. Në vitin 2022, kur luajti All Star të kompeticionit për të dytin vit radhazi, ai nisi 32 nga 35 ndeshjet e luajtura në total.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit