E PABESUESHME! Refuzuan mbi 60 mln sterlina nga Chelsea, tani e shesin te Newcastle 40 mln sterlina!

back button
27 Janar 2023
18:57
Telesport

Newcastle United ka rënë dakord të nënshkruajë Anthony Gordon nga Everton për një tarifë fillestare prej 40 milionë sterinash. Gordonit iu kërkua të paraqiste një kërkesë transferimi që marrëveshja të binte dakord dhe tani ai pritet të bashkohet me skuadrën e Eddie Howe.

21-vjeçari humbi tre ditë stërvitje këtë javë, me të parën që ishte planifikuar nga Everton, por u kthye në bazën stërvitore të klubit Finch Farm të premten në mëngjes. Newcastle do të paguajë tarifën prej 40 milionë sterlina si një pagesë e vetme për Everton.

Përfaqësuesit nga Newcastle dhe Everton u takuan në Londër të martën përpara ndeshjes së parë gjysmëfinale të Carabao Cup të Newcastle kundër Southampton, por të dy klubet ishin shumë larg në vlerësimin e Gordonit. Gordon do t’i bashkohet një ekipi në vendin e tretë në Premier League.

Skuadra e tij aktuale është e 19-ta, pasi nuk ka fituar asnjë ndeshje konkurruese që nga 22 tetori. Sulmuesi depërtoi në Everton pasi kaloi pesë vjet në akademinë e tyre. Ai bëri debutimin e tij në Premier League në 2020 para se të kalonte pesë muaj në huazim në Preston North End në 2021.

Ai luajti një rol kyç në ruajtjen e Evertonit sezonin e kaluar, duke bërë 40 paraqitje në të gjitha garat. Megjithatë, ai ka luftuar për të formuar këtë fushatë. Frank Lampard, i cili u shkarkua nga posti i trajnerit të Evertonit të hënën, e kishte luajtur Gordonin vetëm në një nga tetë ndeshjet e fundit të Evertonit dhe anësori nuk arriti të dilte nga stoli në humbjen 2-0 nga West Ham United të shtunën.

Trajneri i Newcastle Howe është gjithashtu i interesuar të rekrutojë një numër 6 dhe një mbrojtës të ri të djathtë. Këto marrëveshje, megjithatë, ka të ngjarë të ndodhin në verë, kur Newcastle preferon të bëjë biznes, me çdo transfertë të janarit që ka të ngjarë të ndikojë në shpenzimet e ardhshme.

Newcastle përballet me Southampton në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së Carabao Cup të martën në mbrëmje – gjysmëfinalja e tyre e parë në 18 vjet. Ata kryesojnë 1-0 pas ndeshjes së parë. Everton nuk luan deri më 4 shkurt kur pret Arsenalin në Premier League. Kujtojme qe Everton refuzoi mbi 60 mln euro gjate veres nga Chelsea per sulmuesin e ri…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit