Erdhi në formë huazimi në janar, Bayern Munich merr vendimin për lojtarin anglez

1 Mars 2024
8:56
Telesport
back button

Bayern Munich po punon për skuadrën e së ardhmes dhe orët e fundit kanë arritur një marrëveshje për konfirmimin e mbrojtësit anglez Eric Dier. Marrëveshja me Tottenham në janar përfshinte Bayern duke paguar një tarifë huazimi prej 4 milionë eurosh për anglezët.

Drejtuesit bavarez kanë treguar kënaqësi me kontributin e lojtarit në gjashtë paraqitjet e tij për klubin dhe ishin veçanërisht të impresionuar nga ai gjatë fitores së fundit 2-1 të Bayern kundër RB Leipzig. Për pasojë, Dier do të qëndrojë në Bavari edhe për dymbëdhjetë muaj të tjerë, duke ushtruar opsionin në favor.

Marrëveshja fillestare, e nënshkruar gjatë afatit kalimtar të janarit, përfshinte një periudhë huazimi deri në fundin e sezonit aktual, me një opsion që Bayern ta zgjasë atë për 12 muaj të tjerë. Sipas “The Athletic”, bavarezët e kanë ushtruar këtë opsion, duke e lidhur Dier me klubin deri në qershor 2025, duke demonstruar besimin e tyre në aftësitë e tij dhe kontributin e mundshëm për ekipin.

Marrëveshja e Dier me Tottenham do të përfundojë në muajt e ardhshëm dhe anglezi do të jetë i lirë të nënshkruajë me bavarezët si një transferim i lirë. Pas huazimit fillestar, gjermanët duket se synojnë të zgjasin qëndrimin e anglezit dhe për këtë arsye ai do të jetë ende shoku i skuadrës së Harry Kane për sezonin e dhjetë radhazi.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit