Futboll

Fabio Capello zgjedh top-ekipin e tij ideal… me 12 lojtarë

Pothuajse tri dekada karrierë në stolat e klubeve më të mëdhenj europian të futbollit i dhanë Fabio Capellos mundësinë për të trajnuar disa nga lojtarët më të mirë në botë. Trajneri italian, i cili udhëhoqi Real Madridin, Milanin, Juventusin dhe Romën, ndër të tjera, ka pasur lojtarë të tillë të mirë sa, në një intervistë për mediat e vendit të tij, ka dhënë top-ekipin (formacionin) ideal me dymbëdhjetë lojtarë. Ky do të ishte ekipi i tij i lojtarëve që ka pasur si trajner:

Buffon (Juventus)
Cafu (Roma) – Maldini (Milan) – Baresi (Milan) – Roberto Carlos (Real Madrid)
Redondo (Real Madrid) – Savicevic (Milan) – Raul (Real Madrid) – Totti (Roma)
Gullit (Milan) – Ronaldo (Real Madrid) – Van Basten (Milan)

Ja karriera e Fabio Capellos si trajner
Milani (1991-1996)
Real Madridi (1996-1997)
Milani (1997-1998)
Roma (1999-2004)
Juventusi (2004-2006)
Real Madridi (2006-2007)
Anglia (2007-2012)
Rusia (2012-2015)
Jiangsu Suning (2017-2018)

Trofetë që ka fituar:
1 Kupë Europiane
5 Liga Italiane (Seria A)
2 Liga Spanjolle (La Liga)
4 Superkupa Italiane
1 Superkupe Europe

Më shumë nga Futboll