“Fenomeni” nuk ndalet: pasi ka investuar te dy klube në Brazil dhe Spanjë, tani po blen klubin e tretë në Portugali!

17 Mars 2023
22:57
Telesport
back button

Fenomeni Ronaldo duket se ka nder mend te zgjeroje perandorine e tij ne futboll dhe shprehet i gatshëm për të blerë një klub të ri. Legjenda braziliane, pavarësisht se ka kohë që është larguar nga fushat e futbollit, vazhdon të jetë aktiv edhe jashtë fushe por brenda futbollit.

Ish-lojtari i Interit, Realit dhe Milanit u tregua menjëherë i interesuar për presidencën e klubeve, duke investuar në ekipe si në Amerikën e Jugut ashtu edhe në Evropë. Tani për tani po flasim vetëm për thashetheme, por interesi për të blerë atë që do të ishte ekipi i tij i tretë do të dukej padyshim i fortë, me negociatat që tashmë mund të nisin brenda disa javëve në vijim.

Fenomeni është tashmë president i Valladolidit, një klub spanjoll në La Liga dhe i Cruzeiro, një ekip brazilian i elites. Siç u përmend, megjithatë, Fenomeni nuk ka ndërmend të ndalet, por përkundrazi dëshiron të vazhdojë të investojë në futboll.

Deshira me e orientuar drejt blerjes do të ishte Klubi i Futbollit Amora, një skuadër nga liga e tretë portugeze dhe ndër favoritet kryesorë për promovimin përfundimtar. Arsyeja pse klubi luzitanian mund të përfaqësojë një projekt shumë interesant për Ronaldon, i gatshëm për të sjellë një klub të kategorisë së ulët në katet më të larta të futbollit.

Më tej, në këtë drejtim ka dalë edhe vetë UEFA, e cila mendohet se po mendon të ndryshojë rregullin që pengon skuadrat që kanë të njëjtin president të marrin pjesë në kupat e Europës. Është e qartë se, të paktën tani për tani, është vetëm një detaj shumë i vogël, pasi dy formacionet në fjalë duhet të bëjnë ende një rrugë të gjatë përpara se të dy të luajnë në një kompeticion evropian.

Fjala që megjithatë mund të bëjë diferencën për grupin e Katarit, i cili synon gjithnjë e më shumë të marrë Manchester Unitedin, për të cilin po mendon edhe të rrisë ofertën e paraqitur për familjen Glazer. Me pak fjalë, lëvizje të ndryshme, por të bashkuara nga i njëjti vullnet, pra ai i vazhdimit të rritjes së futbollit evropian dhe joevropian.

A do t’i bashkohet një klubi i ri ‘galaktikës së Ronaldos’? Sipas informacioneve të raportuara nga As, legjenda braziliane (dy herë kampion bote, në 1994 dhe 2002), do të donte të blinte Amora F.C. Pas Real Valladolid (blerë në 2018) dhe Cruzeiro (2021), Fenomeni synon kështu një hat-trick, i cili mund të kthehet në poker: qëllimi është të zbarkojë në Angli për t’u bërë pronar i një kompanie Championship ose League One.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit