Ferrari ka frikë se ka një të infiltruar në F1: “Jemi të habitur që një ekip është kaq i fuqishëm”

24 Qershor 2022
13:06
Denis Hakanaj

Pas asaj që ndodhi gjatë fundjavës në Çmimin e Madh të Kanadasë, tensioni në Formula 1 po rritet në qiell. Çështja që lidhet me direktivën e re të FIA-s për të kufizuar problemet e dridhjeve të njëvendësheve në fakt ka krijuar mosmarrëveshje të forta midis skuadrave të ndryshme që praktikisht ndahen në dy fronte: ato pro nga njëra anë, kundër nga tjetra.

Klima, tashmë e ndezur gjatë takimit mes drejtuesve të ekipeve që u zhvillua të shtunën në Montreal, ku pati edhe një sherr të furishëm që pa protagonistët mbi të gjitha, kreun e ekipit të Mercedes Toto Wolff dhe homologun e tij të Red Bull, Christian Horner, është bë më e nxehtë pas akuzave nga Helmut Marko ndaj skuadrës gjermane.

Sipas tij, mendja se kishte përdorur një të infiltruar të saj brenda Federatës Ndërkombëtare për të marrë së pari informacionin në lidhje me risitë teknike për të cilat skuadrat e tjera janë vënë në dijeni vetëm një ditë para fillimit të aktivitetit në pistën e qarkut që mban emrin Gilles Villeneuve.

Toto Wolff hodhi poshtë akuzat duke thënë se Mercedes ishte në gjendje të sillte risitë në pistë që në garën kanadeze pavarësisht kohës së pakët në dispozicion vetëm sepse ata punuan gjithë natën, por shpjegimi i tij duket se nuk e ka bindur rivalët e Red Bull-it dhe Ferrari-t.

Në lidhje me këtë, drejtori i ekipit të Cavallino-s, Mattia Binotto, edhe duke i marrë për të mirëqena fjalët e Wolff-it, u shfaq skeptik:

“Toto tha se ata e bënë atë brenda natës. Në çdo rast, unë mund të them vetëm se Ferrari nuk do t’ia kishte dalë. Gjithashtu, jam i habitur që një ekip është aq i fuqishëm sa mund ta bëjë atë brenda natës. Ndoshta ne duhet t’i besojmë kësaj”, tha Binotto.

Pas asaj që ka ndodhur, në ambientet e F1 ka nisur një gjueti e vërtetë për të gjetur njeriun e infiltruar, i cili konsiderohet fajtor se ka favorizuar disi Mercedesin duke i zbuluar detajet paraprake për Toto Wolff, i cili më pas ka përfituar.

I dyshuari numër një mbetet aktualisht Sekretarja e Përgjithshme e Përkohshme e FIA-s për Sportin Shaila-Ann Rao, e cila në vitet e fundit, para kthimit të saj në Federatën Ndërkombëtare më pak se një muaj më parë, ka punuar në Mercedes si këshilltare speciale dhe krahu i djathtë i drejtori i ekipit austriak.

Duke folur për vendimin e FIA-s për ta vënë atë në krye të sektorit që rregullon de facto Formula 1, edhe drejtori i ekipit të Ferrari-t, Mattia Binotto, tregoi njëfarë shqetësimi për këtë, duke përsëritur atë që kishte thënë tashmë në lidhje me të në kohën e emërimit dhe duke i bërë një apel drejtuesve të Federatës për të sqaruar këtë situatë të ndërlikuar:

“Padyshim që është një shqetësim. Unë kam besim të plotë në FIA që mund të dëshmojë se ka të bëjë me një profesioniste: është një avokat dhe ka integritet. Kam besim se në të ardhmen gjithçka do të bëhet e qartë në mënyrë që shqetësimi im do të pushojë së qeni një shqetësim”, tha numri një i Ferrari-t për emërimin e papritur të ish-krahut të djathtë të Toto Wolff, Shaila-Ann Rao, në krye të menaxhimit sportiv të FIA-s në Kampionatin Botëror të Formula 1 2022.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit