FITORE NË FRYMËN E FUNDIT | Interi për infarkt! Inzaghi çmendet totalisht pas golit të Dumfries (Pamjet)

13 Gusht 2022
22:54

Interi kalon në Lecce në sekondën e fundit. Skuadra e Simone Inzaghit arriti të kapërcejë Lecce dhe nuk arriti të fitojë raundin e parë të Serie A 2022-2023. Në Via del Mare sfida përfundoi me rezultatin 1-2, falë golave ​​të Lukakut dhe Ceesay, por për të vendosur garën ishte Dumfries në sekondën e fundit.

Nerazzurrët menduan se e kishin lojën në dorë dhe hoqën shumë shpejt këmbën nga gazi: pas barazimit të Giallorossëve, skuadra që fitoi edicionin e fundit të Kupës së Italisë pati shumë vështirësi për ta rikthyer ndeshjen në dorë.

Interi filloi menjëherë shumë fuqishëm dhe pas pak minutash gjeti avantazhin me njeriun më të pritur: Dimarco krosoi nga e majta, krahu i Darmianit dhe mbështetje komode në rrjetën e Lukakut nga disa hapa.

Qendërsulmuesi belg gjeti golin në ligën italiane në rastin e parë të dobishëm. Sipas raporteve nga Opta, ai i belgut (1:22) është goli më i shpejtë për një skuadër në debutimin e tyre në sezonin e Serisë A që nga Dusan Basta, me Udinesen e djathtë kundër Leçes dhe saktësisht 1 minutë e 22 sekonda pas ndeshjes.

Në fillim të pjesës së dytë, ekipi nga Salento gjeti një barazim me Assan Ceesay, i cili përfitoi nga një vertikalizimi i mirë dhe nga një kënd i ngushtë dërgoi topin në shtyllën e largët duke ndëshkuar një Handanovic të pasigurt. Skuadra e Baronit mori energji pasi riktheu ndeshjen në ekuilibër dhe krijoi më shumë se pak probleme te Nerazzurrët.

Djemtë e Inzaghit, pas një faze komplekse, nisën një presing te madh ne zonen e Lecce por pas shtyllës së Dumfries, hasen veshtiresi per te gjetur golin deri ne fund kur nje goditje kendi gjeti koken e Lautaros dhe devijimin e Dumfries ne vrap e siper (ndoshta me pjesen poshte barkut)  Inzaghi ka bere nje vrapim te cmendur pas golit teksa kishte djersitur ne menyre te llahtarshme nga vapa dhe tensioni i akumuluar.

SHIKONI GOLIN E FITORES : VIDEO E GOLIT 1-2