FLET PJANIC: “Barcelona është maja për çdo futbollist, mezi pres të zbres në Camp Nou”

30 Qershor 2020
16:27
Telesport

Miralem Pjanic flet për të parën herë pas firmës dhe zyrtarizimit te Barcelona nga Juventusi (duke nisur nga sezonet e tjera). Boshnjaku ishte “krenar dhe i lumtur” për përmbushjen e ëndrrës për të luajtur për klubin blaugrana.

“Barcelona është një nga klubet më të mëdha në botë dhe të qenit pjesë e saj është maja për çdo futbollist”, tha Pjanic në faqen e internetit të Federatës Boshnjake të Futbollit.

“Për mua është një ëndërr e realizuar. Jam i lumtur, krenar, jo vetëm për veten time, por edhe për prindërit e mi dhe për të gjithë Bosnje-Hercegovinën. Unë kurrë nuk harroj se ku kam filluar”, tha ai.

Futbollisti 30-vjeçar tregoi se “suksesi nuk vjen vetvetiu, por me shumë punë, përpjekje dhe besim se gjithçka mund të arrihet në jetë. Dhe kjo është prova”, tha ai.

Pjanic nuk ka përfunduar ende kontratën e tij me klubin e tij aktual, Juventusin, ku do të mbetet deri në fund të këtij sezoni.

Pjanic a Barcellona! Dalla Spagna: possibile incontro con i ...

“Kam shumë dëshirë të shkoj në Camp Nou”, deklaroi ai.

Barcelona njoftoi të hënën blerjen e Pjanic nga Juventus, në këmbim të 60 milion eurove, plus 5 milion bonuse.

Klubi katalanas raportoi se Pjanic do të nënshkruajë për katër sezone – deri në qershor 2024 – dhe klauzola e tij për prishje kontrate do të jetë 400 milionë euro.

Calciomercato Juventus, UFFICIALE: Pjanic al Barcellona, le cifre

Pjanic filloi karrierën e tij profesionale në Metz Francez në 2007. Në Olympique Lyon, ku luajti deri në vitin 2011, ai ishte një nga pikat kryesore të skuadrës që arriti në gjysmëfinalen e Champions League në sezonin 2009-10. Në vitin 2011 ai nënshkroi për Romën, në të cilën luajti pesë sezone të tjera, dhe në vitin 2016 arriti te Juventus, me të cilin ka fituar tre tituj, dy Kupa të Italisë dhe një Superkupë të Italisë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit