Forca e Alexia Putellas, ylli i Barcelona-s| Diskutimi i fitueses së Topit të Artë “dridhi” sallën

30 Nëntor 2021
17:56
Telesport

Alexia Putellas ishte vetëm 6 vjeç kur veshi për herë të parë këpucët e saj të futbollit. Ajo kurrë nuk kishte frikë t’u kërkonte fëmijëve të tjerë të luanin me te dhe të përjetonin emocionin e një sporti që së shpejti do të bëhej arsyeja e saj më e madhe për të jetuar. Vajza e re spanjolle e lindur në vitin 1994 magjepsi dhe mbi të gjitha emocionoi të pranishmit në mbrëmjen gala në Paris, e cila e pa triumfin e saj me fitimin e Topit të Artë.

Putellas si Lionel Messi, protagonistët e mëdhenj të natës franceze, lindur dhe rritur në sektorin e të rinjve të Barcelonës.

Në fakt, Alexia e filloi aventurën e saj në botën e futbollit duke iu bashkuar ekipit të vetëm të femrave në Spanjë, CE Sabadell. Katër sezone derisa Barça, skuadra e tij e preferuar, e vuri re. Putellas ka lindur në fakt në Mollet del Vallès, një komunë spanjolle me pak më shumë se 52 mijë banorë, e vendosur në komunitetin autonom të Katalonjës.

Ajo u rrit duke admiruar magjinë e Saviolës, Riquelmes, Ronaldinhos, Eto’o-s dhe Messit në Camp Nou përpara se të fillonte të përjetonte emocionin e të veshurit të fanellës Blaugrana.

Megjithatë, fillimi në Barcelonë nuk ishte më i miri dhe kështu në moshën 12-vjeçare ajo kaloi te fqinjët e Espanyolit. Jo keq duke qenë se klubi ishte një nga pikat e referimit në Spanjë dhe luftonte, çdo vit, për pushtimin e Ligës dhe Copa del Rey.

Alexia u dallua në kategoritë e ulëta të ekipit deri në debutimin e saj, në moshën 16-vjeçare, me ekipin e parë. Sulmuese, e majte e arte, një talente për të shitur dhe shumë vendosmëri që më pas e çoi në Levante ku u dallua duke shënuar 15 gola në vetëm 34 ndeshje.

Barcelona nuk mund të priste më pasi admiroi bëmat e lojtares zbulim të sezonit 2011/2012. Dhe kështu asaj iu propozua menjëherë kthimi në klubin blaugrana. Megjithatë, një ëndërr, e cila u kthye në një makth pak para aventurës te Barcelona. Në fakt, Alexia përjetoi një nga episodet më të vështira të jetës së saj: humbjen e papritur të babait të saj Jaume!

Një baba shembullor që e kishte mbështetur në të gjitha vendimet e saj. Ai ishte në tribunë në çdo ndeshje që luante vajza e tij, ishte kritiku më i madh dhe krahu i djathtë i saj. Pasioni i Jaumes për futbollin i bëri përshtypje edhe më shumë dhe ajo transferoi të gjitha keto pershtypje në fushë. Që atëherë, ishte viti 2012, sa herë që shënon ajo tregon duart drejt qiellit, sepse shënimin ia dedikon babait të tij.

Kështu filloi një kapitull i ri në jetën e tij me Barçën ne Barcelone. Në klubin katalanas ajo ishte protagonistja e madhe e tripletës së fituar nga klubi. Me Kupën, Kampionatin dhe Ligën e Kampionëve, Alexia është kthyer edhe në pikë referimi në Europë. Cilësi, përulësi dhe futboll. Tre fjalë që e përcaktojnë atë në mënyrë perfekte.

Deri më sot, që nga rikthimi i saj në Barcelonë në vitin 2012, kapitenja ka luajtur 364 ndeshje dhe ka shënuar gjithsej 157 gola (118 në ligë, 12 në Champions League, 16 në Kupën e Mbretëreshës, 3 në Superkupën e Spanjës dhe 8 Kupa te Katalonjës. ) duke fituar pesë herë ligën spanjolle me fanellën e Blaugranës, gjashtë Kupa të Mbretëreshës (plus një tjetër me Espanyolin), tre kupa të Katalonjës dhe një Ligë të Kampionëve këtë vit.

Dje, në ditën që shënon 122 vjetorin e lindjes së klubit të jetës së saj, Alexia Putellas u kurorëzua mbretëresha e futbollit me arritjen e Topit të Artë që i dha Kylian Mbappé.

Alexia u përpoq të përmbajë emocionin për t’ia dedikuar Topin e Artë babait të saj, i cili u nda nga jeta në vitin 2012: “Ia dedikoj personit për të cilin bëj gjithçka, shpresoj të jesh shumë krenar për mua”, tha ajo duke lëvizur disa nga të pranishmit në dhomë.

Lojtarja e re spanjolle pason norvegjezen Ada Hegerberg, fituesja e parë në histori, në vitin 2018 dhe ikonën amerikane Megan Rapinoe (2019). “Është një çmim individual, por është një sukses kolektiv.

Faleminderit trajnerëve që besuan te mua, tifozëve, klubit, ai fat donte që sot të ishte 122 vjetori i tyre – tha ai në fund të ceremonisë së ndarjes së çmimeve. Dua t’ia kushtoj këtë moment atij që ka qenë atje, është dhe do të jetë shumë i veçantë për mua. Për të cilin bëj gjithçka. Shpresoj të jesh shumë krenar për vajzën tende baba”

Lajme të tjera

Lajmet e fundit