Fundoset Galtier: “Tani të gjithë e dinë se çfarë ka ndodhur”

6 Dhjetor 2023
17:16
Denis Hakanaj
back button

Çështja Galtier është në qendër të faqeve të para të gazetave franceze, si sportive ashtu edhe të tjera. Ish-trajneri i PSG-së do të dalë në gjyq për “sjellje diskriminuese” të dyshuara gjatë kohës që ishte në stolin e Nices.

L’Equipe raportoi akuzat e rënda të ngritura kundër Galtier, duke përmendur veçanërisht emailin e famshëm të dërguar nga Julien Fournier, drejtori sportiv i Nice në atë kohë, vetë Galtier, përmbajtja e të cilit tregonte njëfarë tensioni mes të dyve.

Vetë Fournier foli sërish për këtë çështje për RMC Sport, duke konfirmuar versionin e tij dhe duke thënë se nuk ishte i befasuar nga akuzat e tjera të bëra ndaj trajnerit:

“Nuk jam i befasuar nga reagimet sepse kjo është pikërisht ajo që kam përjetuar. Shumë lojtarë kanë përjetuar atë që kam raportuar, por duhet të pranoj se disa gjëra ishin të reja edhe për mua”.

Drejtuesi më pas përsëriti se mosmarrëveshjet që kishte me Galtier nuk kishin të bënin me sferën teknike:

“Për një kohë të gjatë njerëzit mendonin se ai email ishte një zgjidhje e hesapeve mes meje dhe Christophe, tani më në fund situata është e qartë për të gjithë dhe nuk është më ‘Fournier kundër Galtier’.

“Unë isha ai që solla Christophe te Nice dhe kam ende shumë respekt për trajnerin që ai është, sepse ai gjithmonë ka punuar mirë. Unë u përplasa me Christophe për ato çështje gjatë gjithë vitit. Thjesht u përpoqa të qëndroja pranë lojtarëve, të cilët janë viktimat”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit