Fury i shqetësuar para sfidës me Ngannou: “Nuk dua të më ndodhë ajo që i ndodhi Manchester United”

29 Shtator 2023
12:35
Telesport
back button

Boksieri britanik Tyson Fury përgatitet për duelin e 28 tetorit ndaj ish-kampionit të botës në UFC, Francis Ngannou. Kjo sfidë do të zhvillohet në Arabi. Fury, kampion bote në peshën e rëndë, në një intervistë me Rio Ferdinand, u shpreh se humbja ndaj Ngannou do të ishte po aq turpëruese sa humbja 7-0 e Manchester United me Liverpool sezonin e kaluar.

Kur u pyet se çfarë kërcënimi paraqet Ngannou, Fury u përgjigj: “Ai është i fortë fizikisht, një grushtues dinamit me të dy duart. Ai është regjistruar në librin e rekordeve Guinness si grushtuesi më i vështirë për t’u pasur. Ka goditur ndonjëherë ndonjë gjë, kështu që ekziston ai rrezik”.

Rreziku më i madh nga të gjithë është të luftosh me një luftëtar MMA dhe unë jam kampioni i botës në peshën e rëndë, kështu që çfarë ndodh nëse ai më mund mua? Njerëzit do të tallen me mua. Do të ishte njësoj si atëherë kur Manchester United u mund 7-0 nga Liverpool. Apo jo?”, u shpreh Fury,  i pamposhtur në karrierën e tij.

“Djajtë e kuq” u poshtëruan nga rivalët e tyre kur luajtën më 5 mars në “Anfield”. Kjo ishte humbja më e madhe e Manchester United në Premier League dhe humbja më e keqe që kur Erik ten Hag u bë trajner në 2022. Fury është një tifoz i Manchester United.

Gjithsesi, ndërsa ajo humbje mund të jetë e dhimbshme për të si tifoz, humbja ndaj Ngannou do të dëmtonte shumë  oralishtk ampionin e pamposhtur të botës në peshën e rëndë. “Të gjithë këta kundërshtarë me të cilët përballem, të gjitha janë luftime të rrezikshme ose janë të gjithë burra të mëdhenj. Të gjithë këta djem janë gunga të mëdha dhe kur i luftoj rreziku është gjithmonë i njëjtë, ata kanë një shans për goditje me grusht. Por nuk lë kurrë gur pa lëvizur”, tha Fury.

Unë gjithmonë bëj gjithçka që mundem për të qenë i suksesshëm. Mënyra se si e shikoj është, nëse ky djalë do të më mundë, atëherë do t’i shtrëngoj dorën. Ai duhet të jetë një luftëtar i mirë, sepse unë nuk jam njeri i lehtë për t’u mposhtur siç e kam treguar gjatë viteve”, tha Fury.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit