Garon 100 metra me kohën 21”81, atletja vihet nën hetim nga qeveria e vendit të saj (video)

3 Gusht 2023
9:22
Telesport
back button

Në sport shpesh përdoret motoja “rëndësi ka pjesëmarrja”. Gjithsesi, edhe kjo moto ka një limit, sidomos kur rezultati në garë është jashtëzakonisht zhgënjyes. Kjo ka ndodhur me Ministrin e Sportit dhe Rinisë në Somali, Mohamed Barre, që ka qenë i indinjuar nga gara e një atleteje somaleze, Nasra Ali Abukar. Nëse është vërtet një atlete.

Në bateritë e garës së 100 metrave, në Universiadën që po zhvillohet në Kinë, atletja somaleze u rendit e fundit në baterinë e saj, duke dhënë kohën 21”81. Bëhet fjalë për rezultatin më të dobët në historinë e këtij eventi dhe koha e atletes është 10 sekonda më e lartë se e atletes që fitoi baterinë, brazilianes Silva Mouraro, 11”58.

Paraqitja e atletes 20-vjeçar Abukar, që garoi edhe me shami në kokë, është cilësuar si e turpshme nga qeveria, jo vetëm për sportisten por edhe për vetë vendin. Video që tregon garën e somalezes është bërë virale në rrjetet sociale. “Ajo që ndodhi nuk ka lidhje me komunitetin tonë”, tha Ministri somalez i sportit.

Më vjen keq, i kërkoj ndjesë popullit somalez. Kërkoj sqarime se përse kanë përzgjedhur sportistë të papërshtatshëm për këtë event. Do ta gjej përgjegjësin e këtij skandali”, tha MInistrit i sportit somalez, Mohamed Barre.

Ai ka nisur nje hetim për këtë çështje për të zbuluar kriteret e përzgjedhjes së sportistëve. Hijet më të mëdha të dyshimit bien me zv.presidentin e Federatës Somaleze të Atletikës, pasi atletja që garoi është mbesa e tij.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit