“Gazzetta” e konsideron “Bobo Vierin e ri”; Armando Broja drejt gjigantëve të Serie A

28 Prill 2022
12:53
Alfred Lleshi

Pas lajmit nga Anglia se Manchester United ka zyrtarizuar ofertën prej 100 milionë eurosh për Victor Osimhen, vjen zbulimi i bujshëm nga Italia. De Lauretiis, presidenti i Napolit duket i joshur nga shuma e madhe dhe është gati të mbyllë marrëveshjen.

Dje u takua me sulmuesin dhe agjentin e tij për të diskutuar mbi këtë ofertë startosferike. Paralelisht, sikurse bën me dije “Gazzetta dello Sport”, klubi blu ka gati edhe emrin e zëvendësuesit të Osimhen.

Dhe bëhet fjalë për yllin shqiptar të Premier League, pronë e Chelsea, Armando Broja. Sulmuesi i ri kuqezi ka spikatur këtë sezon te Southampton, ku ndodhet i huazuar, ndaj ka tërhequr vëmendjen e klubeve të ndryshme europiane.

Me sponsorizimin edhe të Edy Reja, ish-trajnerit të Napolit, sytë e presidentit De Laurentiis janë kthyer nga 20-vjeçari shqiptar. Madje, në listën e dëshirave të merkatos së kësaj vere ndodhet edhe mesfushori i kombëtares sonë kuqezi, Asllani, aktualisht pjesë e Empolit në Serie A.

Prestigjiozja sportive italiane e konsideron Brojën si “Bobo Vierin e ri”: “Napoli identifikon sulmuesin e Chelsea si zëvendësues për Victor Osimhen, të lidhur me klubet angleze. De Laurentiis do të kërkojë ta shesë Victor Osimhen për një tarifë transferimi prej rreth 100 milionë euro, me Manchester United dhe Arsenalin që shfaqen favoritë për ta blerë sulmuesin nigerian.

Napoli ka identifikuar Armando Broja si zëvendësues për bomberin 23-vjeçar. Broja, aktualisht i huazuar te Southampton nga Chelsea, ka treguar disa momente të shkëlqyera, pasi ka shënuar 6 gola nga 29 paraqitje të Premier League, këtë sezon.

20-vjeçari konsiderohet si një opsion perfekt për të zëvendësuar Osimhen, me këtë të fundit që synon të luajë në Premier League sezonin e ardhshëm”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit