Haaland është një verë për të shkruar. Larg vetëm për një ofertë të çmendur, mbi 100 milion euro

23 Shkurt 2021
16:47
Telesport

Në verën e vitit 2022, Erling Braut Haaland me siguri do të ndryshojë fanellën. Për shkak se efektet e Coronavirus do të kenë kaluar, spektatorët ndoshta do të kthehen për të mbushur stadiumet, rritja e futbollit do të rifillojë atje ku u ndal në mars 2020.

Dhe pastaj sepse do të ketë një klauzolë lirimi prej 75 milion euro që do të aktivizohet, me klube në të gjithë botën në kërkim të qendërsulmuesit më të mirë të mundshëm. Nëse Mbappé është paguar rreth 180 milion në 2017 (dhe Havertz 80 verën e kaluar) besohet se askush nuk do të tërhiqet për të kënaqur kërkesat Borussia Dortmund dhe as Raiola.

Sidoqoftë, nuk përjashtohet që dikush të lëvizë më herët. Chelsea e sheh Haaland si objektivin e tyre numër një. Të luajë si qendër sulmues në një sulm me tre elementë pas tij, po, por edhe si një ndihmës i mundshëm për Timo Ëerner, i blerë nga Leipzig një vit më parë.

Megjithatë, vlerësimi është sigurisht i frikshëm, sepse është mbi 100 milion euro. Kështu që duhet kuptuar nëse Raiola, megjithëse ndoshta dëshiron të kënaqë klientin e tij, do të jetë në gjendje të kërkojë komisione të larta edhe me një shumë transferimi shumë të lartë.

Pra, nëse nuk është supë është bukë e lagur: ose një shifër për të rënë dakord në 2021, ose një vit tjetër në Signal Iduna për të thënë më pas lamtumirë në 2022, në fund të pandemisë, për 75 milion (dhe një komision aromatik për agjentin, përveç atij të marrë tashmë kur ai mbërriti nga Salzburgu jo më vonë se një dimër më parë).

Lajme të tjera

Lajmet e fundit