Haaland ndalon sërish, tani dëmtimi shqetëson: “Erling është me të vërtetë keq. Mesa kuptova…”

22 Tetor 2021
17:50
Telesport

Ishte një mësim shumë i rëndë që Borussia Dortmund mori në ndeshjen e fundit të Champions League ndaj Ajax.

Një 4-0 pa apel që si të mos mjaftonte, la edhe një tjetër trashëgimi negative, pikërisht dëmtimin e ri per Erling Haaland.

Qendërsulmuesi, një nga të paktët që shpëtoi veten në shtëpinë e harketareve, u demtua përsëri për shkak të një problemi muskulor, ndoshta rezultat i një rikuperimi jo optimal. Një situatë që padyshim shqetëson klubin verdhezi dhe personin e interesuar, i cili në rrjetet sociale theksoi nevojën për të ndaluar për t’u rikuperuar përfundimisht, pa përshpejtuar kohët.

Marco Rose është kujdesur për kushtet e yllit norvegjez. Trajneri i Borussias, i cili u detyrua të humbasë Haaland në prag të ndeshjes kundër Arminia Bielefeld tha: “Do të na mungojë Erling për disa javë”.

Ndoshta sulmuesi i lakmuar nga praktikisht të gjitha top klubet e Europës ka paguar pasojat e rikthimit të tij të nxituar në fushë: javët e fundit me rastin e dëmtimit të kofshës, ai i kishte besuar trajnerit se nuk ishte në gjendje as të ecte. Pikërisht për këtë arsye në profilin e tij në Instagram ai ka postuar një mesazh për fansat e tij: “Koha për t’u fokusuar te rikuperimi. Do të kthehem më i fortë”.

Rose nuk e fshehu shqetësimin e saj për gjendjen e terminalit të saj sulmues në Borussia: “Unë nuk jam mjek, nuk dua të bëj supozime. Erling është i lënduar, është e njëjta kofshë, por goditet në një vend tjetër. Erling ishte me të vërtetë i dëshpëruar sepse ndihej ende shumë mirë. Jo mirë për djalin, jo mirë për ne. Ai do të kalojë pjesën më të madhe të rehabilitimit të tij këtu në Dortmund dhe do të vazhdojë të sigurojë energjinë e tij për ekipin.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit