Champions League

Hamdi Salihi, golashënuesi më i mirë i Ligës së Kampioneve

Hamdi Salihi është golashënuesi më i mirë shqiptar në histori, sa u takon “rrjetave” në Ligën e Kampioneve, me një skuadër shqiptare. Po ashtu, sulmuesi shkodran i Skënderbeut rezulton edhe shënuesi më i mirë në këtë kompeticion madhor për klubet europiane në këtë sezon. Me katër gola të realizuar deri më tani, Hamdi Salihi kryeson listën përkatëse të UEFA-s, ndërkohë që ndan vendin e parë dhe të dytë me Michael Wilde, të skuadrës uellsiane, The New Saints FC.

Hamdi Salihi është golashënuesi më i mirë shqiptar në histori, sa u takon “rrjetave” në Ligën e Kampioneve, me një skuadër shqiptare. Po ashtu, sulmuesi shkodran i Skënderbeut rezulton edhe shënuesi më i mirë në këtë kompeticion madhor për klubet europiane në këtë sezon. Me katër gola të realizuar deri më tani, Hamdi Salihi kryeson listën përkatëse të UEFA-s, ndërkohë që ndan vendin e parë dhe të dytë me Michael Wilde, të skuadrës uellsiane, The New Saints FC.

 

Por, ama, Salihi është në vendin e parë, sepse ka luajtur më pak ndeshje dhe minuta se Wilde. Saktësisht, sulmuesi që iu bashkua kohët e fundit kampionëve të Shqipërisë ka luajtur 270 minuta lojë në total, në tri ndeshje aktivizim. Ai shënoi dy gola ndaj Crusadersit, në turin e dytë kualifikues të Ligës së Kampioneve, ndërsa vulosi fatin e ndeshjes së parë të turit të tretë ndaj Milsamit, në Moldavi, me dopietën personale.

This undated photo provided by the Los Angeles Police Department shows a missing person's poster for Andi Gusmari. Police are seeking the public's help in finding the Albanian athlete who disappeared after participating in the Special Olympics. The LAPD says 44-year-old Gusmari was last seen Saturday, Aug. 1, 2015, at the University of Southern California. According to investigators, Gusmari was wearing a red shirt that says "Albania" on the back of it when he went missing. Gusmari suffers from a speech impediment and does not speak English. (Los Angeles Police Department via AP) MANDATORY CREDIT

Hamdi Salihi kryeson listën e golashënuesve të Championsit për edicionin në vazhdim

Emri i Hamdi Salihit figuron në statistikat e publikuara nga UEFA për Champions-in edhe te “gjuajtjet në portë”. Shkodrani është në vendin e katërt në këtë drejtim, me 6 goditje në kuadratin kundërshtar deri tani, po aq herë sa edhe Cesar Romero Jr, lojtar i Pyunik. Këtë “specialitet” në Champions, deri më tani e kryesojnë me nga 7 goditje në kuadrat Pione Sisto i Midtjylland dhe Eran Zahavi i Makabi Tel-Aviv.

 

Kundërshtari i Skënderbeut më 5 gusht në “Elbasan Arena” ka “rekordin” në një aspekt tjetër. Më konkretisht, dy lojtarë të Milsamit, Andrei Cojocari dhe Adil Rhaili, janë ndëshkuar më shumë se gjithkush tjetër me kartonë të verdhë. Secili prej tyre ka marrë deri më tani nga 3 kartonë të verdhë, në ndeshjet e luajtura.

This undated photo provided by the Los Angeles Police Department shows a missing person's poster for Andi Gusmari. Police are seeking the public's help in finding the Albanian athlete who disappeared after participating in the Special Olympics. The LAPD says 44-year-old Gusmari was last seen Saturday, Aug. 1, 2015, at the University of Southern California. According to investigators, Gusmari was wearing a red shirt that says "Albania" on the back of it when he went missing. Gusmari suffers from a speech impediment and does not speak English. (Los Angeles Police Department via AP) MANDATORY CREDIT

Emri i Hamdi Salihit figuron edhe për “gjuajtjet në portë” në statistikat e UEFA-s për Championsin

Salihi ka vendosur një “vulë” europiane si golashënues i Ligës së Kampioneve për këtë edicion, ndërkohë që me një gjuhë të tillë po “flet” edhe Skënderbeu. Skuadra korçare ka thyer një “tabu” në Moldavi. Ajo ka arritur fitoren e parë në transfertat europiane, që ka luajtur deri më tani. Po ashtu, kampionët e Shqipërisë janë shumë pranë një rekordi tjetër shqiptar në Kupat e Europës. Ata, pasi të kalojnë Milsamin, do të jenë në fazën e “play-off”-it të Ligës së Kampioneve dhe direkt në fazën e grupeve të Ligës së Europës. E paarritshme kjo kurrë më parë nga futbolli shqiptar në rang klubesh.

 

Skënderbeu ka marrë pjesë për herë të parë në fazën kualifikuese të Ligës së Kampioneve në sezonin 2011-2012. E ka nisur këtë garë, prej asaj kohe e deri më tani, në turin e dytë kualifikues, duke kaluar një tur dy herë. Këtë edicion të kompeticionit më të madh për klubet në Europë, pasi eliminoi irlandezo-veriorët e Crusadersit, ndërsa në sezonin 2013-2014 superoi Neftchi Baku.

Salihi me shqiponje

Hamdi Salihi feston me tifozët shqiptarë në Belfast

Nëse ia doli mbanë me azerbajxhanasit falë një goli në kohën shtesë të Orelesit, nuk përparoi dot më tej, sepse u frenua nga kazakistanasit e Shakhter Karagandy. Pra, në turin e tretë, skuadra korçare është eliminuar, ky “stacion’ ka qenë i pakalueshëm dot për të. A do ta prishë këtë ters Mirel Josa dhe të tijtë kësaj here, me kundërshtarë moldavët e Milsamit? Kjo mbetet për t’u parë pas ballafaqimit të kthimit me këtë skuadër, të cilën e mundi pastër, 2-0, në Kishiniev.

 

Në mënyrë kronologjike, shifrat e kampionëve të Shqipërisë në Champions janë të tilla: Në sezonin 2011-2012 luajti në turin e dytë kualifikues, ku u eliminua nga APOEL i Qipros me rezultatin e thellë (total) 6-0. Në Korçë u mund 2-0, ndërsa në kthim 4-0. Një sezon më vonë eliminohet sërish që në turin e dytë. Tashmë janë hungarezët e Debrecenit, ato që u japin leksion juglindorëve. Pavarësisht fitores minimale në ndeshjen e parë, në Korçë, Debreceni përmbys gjithçka në kthim, me shifrat 3-0, duke i likujduar kampionët shqiptarë.

Shkembi dhe Salihi

Kapiteni Shkëmbi dhe goleadori Salihi, dy pikat referuese të Skënderbeut në Champions

Një hap më shumë në Champions bëri për herë të parë Skënderbeu në sezonin 2013-2014. Pra, kaloi turin e dytë kualifikues. Ndaj Neftchi Baku, kuqebardhët barazuan në ndeshjen e parë, jashtë fushe, ndërsa fituan në Korçë minimalisht, në kohën shtesë, duke shkuar në turin e tretë. Aty e patën të pamundur të superojnë Shakhter Karagandy, me të cilin humbën në total me shifrat 5-3. Ndeshjen në transfertë e humbën 3-0, ndërsa kthimi në Tiranë u fitua 3-2, por kualifikimi mbeti në tentativë.

 

Në sezonin 2014-2015, Skënderbeu “flirtoi” me kalimin e një turi në Champions. Pasi barazoi 0-0 në Minks, ndaj BATE Borisovit, u eliminua në kthim nga barazimi 1-1. Pra, e ndëshkoi goli i shënuar në fushë kundërshtare nga bjellorusët. Kësaj here, në sezonin 2015-2016 të Championsit, korçarët kalojnë për herë të dytë një tur dhe janë shumë pranë “play-off”it” të Championsit, apo fazës së grupeve të Ligës së Europës.

Ata mbërrijnë në turin e tretë kulifikues të këtij kompeticioni, pasi eliminuan Crusaders. Me fitoren 4-1 shkuan në Belfast, por atje nuk ia dolën të marrin fitoren e parë në histori, në transfertë, në Ligën e Kampioneve. Edhe pse ishin momentalisht në avantazh 2-1, juglindorët pësuan dy gola të shpejtë “in extremis”, duke dalë të mundur 3-2 edhe nga kjo transfertë. Të martën e kaluar fituan ndeshjen e parë të turit të tretë kualifikues ndaj Milsamit, 2-0, ndërsa kthimi ndaj moldavëve do të jetë më 5 gusht, në “Elbasan Arena”.

Milsami-Skenderbeu 0-2, dyluftim ajror, Vangjeli

Moment nga ndeshja Milsami-Skënderbeu 0-2, luajtur në kryeqytetin moldav

Sa u përket shënuesve të Skënderbeut në Champions, Hamdi Salihi mban rekordin me 4 gola. Po ashtu, janë dy lojtarë të tjerë me nga 2 gola: kapiteni Bledi Shkëmbi dhe kosovari Bernard Berisha. Me nga një gol vijnë kroati Tomiç, nigeriani Orelesi, Nimaga nga Mali, kosovari Latifi dhe shqiptari Plaku. Në total, bilanci është ky: 13 ndeshje të luajtura, 5 fitore, 5 humbje, 3 barazime. Golaverazhi: 14 – 19.

[total-poll id=61681]

Më shumë nga Champions League