Historia e futbollistit të rremë të PSG-së, i mashtroi të gjithë me një foto: “Femrat më pëlqenin”

25 Maj 2023
19:00
Denis Hakanaj
back button

Historia e pabesueshme e Miguel Iborrës ka lindur tërësisht nga një aventurë dashurie dhe joshja e suksesit. Ai kishte shkuar në Paris për të qenë pranë ish-të dashurës së tij dhe qëndroi atje për disa vjet.

Jo për të mos luajtur për Paris Saint-Germain, as për të qenë kopshtari i klubit siç besonin shumë, sepse ata nuk ishin në gjendje t’i jepnin një shpjegim pyetjes që lindi spontanisht kur e panë atë në foto pranë lojtarëve si Ibrahimovic dhe Makelele ose me drejtuesit e klubit Leonardo dhe presidentin Al-Khelaifi.

Për të ushqyer atmosferën e suksesit, të djalit të ardhur nga askund që ia doli, ekziston edhe një legjendë urbane: ka shënuar një gol për Valencia-n në Copa del Rey.

Zhurma e rrjetit bëri pjesën tjetër dhe fama e papritur që japin klikimet e lehta i ra mbi supe si stuhia e përsosur. Nuk e kishte pritur.

Ai nuk e imagjinonte se çfarë do të shkaktonte një artikull i botuar në gazetën iberike Marca, në të cilin tregohej historia njerëzore dhe sportive e talentit me origjinë nga Ishujt Kanarie.

Ai madje rrezikoi të kalonte për një dezertor për shkak të një ngatërrimi të çuditshëm për datën e lirimit nga ushtria në të cilën ishte regjistruar. Nuk kishte asnjë të vërtetë në përvojën e tij.

Keqkuptimi më i madh në historinë e futbollit shoqërohet me mashtrimin më të çmendur që një futbollist tjetër (Carlos Enrique Raposo) mund të kishte bërë: ai shtirej sikur kishte dëmtime që të mos luante, shkonte me tre gra në natë.

Rasti i Iborrës është i ndryshëm. Ai nuk kishte vepruar me paramendim total dhe absolut, kishte lënë veten të mashtrohej nga sharmi i famës dhe kishte menduar: në fund të fundit, çfarë të keqe ka?

Për të ishte vetëm një lojë dhe pranoi ta luante duke nënvlerësuar pasojat. Ai e kuptoi shtrirjen e saj kur një ditë celulari i tij u sulmua nga sasia e mesazheve dhe telefonatave të marra. Që atëherë jeta e tij është bërë ferr.

“Isha tërheqës për femrat…më ndihmoi të flirtoja, – thotë Iborra i cili e kujton atë episod në një intervistë me Marca. – Njerëzit më thanë ‘shiko, luan për PSG-në’ dhe më dhanë gjithçka falas në këmbim të reklamave në rrjetet sociale.

“Unë madje kisha foto ku isha pas timonit të një Ferrari, por padyshim që nuk ishte e imja… Më kujtohet se celulari im gati po shpërthente. Dhe se qëndrimi ndaj meje ndryshoi rrënjësisht. Kur njerëzit më njohën në rrugë, më fyenin. Edhe unë jam keqtrajtuar”.

Çfarë ndodhi në të vërtetë? Iborra rrëfen me zemër të hapur. Gjithçka filloi me një çështje sentimentale. “Në vitin 2011 shkova në Paris për dashuri, sepse ish e dashura ime ishte atje. Në Francë u miqësova me Cearan. Emri skenik i Marcos Venancio de Albuquerque në PSG në atë kohë. Falë tij kam pasur mundësinë të stërvitem me një ekip satelit (Paris FC)”.

Iborra arriti ta bënte veten të dashur aq sa të njihte ata lojtarë që kishte parë vetëm në TV, në gazeta, për të cilët kishte dëgjuar. Nuk i dukej reale. Realiteti ka kaluar imagjinatën, me rastin e ditëlindjes, miku i lojtarit i ka bërë një dhuratë të papritur. Ai e mori me vete në stërvitjen e PSG-së.

“Ishte 14 korriku dhe pothuajse askush nuk ishte aty. Shumë lojtarë nuk ishin të pranishëm, por Pastore, Motta, Matuidi, Sakho ishin aty atë ditë… për mua ishte diçka e paharrueshme”.

Dhe ajo foto me Zlatan Ibrahimovic? Si iu afrua dhe e bindi kampionin suedez të pozonte për një shkrepje me të? Prapaskena i asaj fotografie është një anekdotë zbavitëse.

“E pyeta nëse fliste spanjisht dhe ai tha jo. Pastaj i thashë se nuk më pëlqente Guardiola dhe ai qeshi. Por gjithçka ishte me shaka. Ai ishte shumë i përzemërt”.

Iborra sot është 32 vjeç, luan në një kampionat rajonal te Real Sporting San Jose B, është tifoz me Real Madridin. Ai ndihet në formë perfekte dhe thotë se është i kënaqur me mënyrën se si kanë shkuar gjërat këtë sezon deri më tani. Por kur mendon për historinë e tij, ai e pranon shumë sinqerisht.

“Kam bërë një gabim, është diçka që nuk do ta bëja më edhe nëse do të ishte një përvojë shumë e rëndësishme. Tani punoj në një hotel. Jam baba i një vajze të mrekullueshme 5-vjeçare. Jeta më buzëqesh dhe futbolli më jep lumturi”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit