HISTORIA E PAFUND | Kapiteni lidhet përjetë me ekipin e Serie A! Detajet

17 Gusht 2022
20:23
Telesport

Domenico Berardi lidhet edhe më shumë me ekipin e jetës së tij, Sassuolo. Nëpërmjet faqes së tij zyrtare, klubi emilian njofton marrëveshjen për rinovimin deri në vitin 2027 me sulmuesin e Kombëtares, per numrin 10: “Klubi Sportiv i Sassuolo Calcio njofton rinovimin kontraktual të paraqitjeve sportive të futbollisti i mëposhtëm neroverde: Domenico Berardi (’94, sulmues) deri më 30 qershor 2027. Historia e pafundme e një pasioni nervoz! Përpara së bashku! “.

Sulmuesi i lindur në vitin 1994 në fakt ka arritur marrëveshje me klubin emilian për rinovimin deri në vitin 2027, një kontratë të re me vlerë rreth 3 milionë euro neto në sezon. Konfirmohet kohëzgjatja pesëvjeçare e marrëveshjes për kapitenin e ri që mbërriti në Sassuolo në vitin 2010.

Me fanellën e Sassuolos ai mban rekordet e golashënuesit më të mirë ndonjëherë, në kampionatet kombëtare dhe në kompeticionet evropiane të futbollit. Gjithashtu renditet i dyti për sa i përket ndeshjeve, i paraprirë vetëm nga Francesco Magnanelli.

Ai hedh hapat e tij të parë në ekipin lokal të Bocchigliero, një qytet i vogël në Cozenza ku ai u rrit.  Më vonë ai u transferua me familjen në Mirto Crosia dhe hyri në shkollën e futbollit “Il Castello”, ku u raportua te vëzhguesit e Juventusit, të cilët e bënë të nënshkruante një marrëveshje me një opsion për kartën e vlefshme deri në 14 vjet.

Në sezonin 2007-2008 ai luajti kampionatin rajonal Allievi në formë huazimi me AC Rossano. Një vit më pas ai u rikthye në bazë dhe e tërhoqi zvarrë ekipin në finalet provinciale të kategorisë Allievi, ku u bë protagonist me dy hat-trick. Në vitin 2009 ai është afër bashkimit me ekipet e të rinjve të Cosenzas, por transferimi nuk realizohet për shkak të problemeve të klubit të skuadrës Silana .

Prandaj ai vendos të vizitojë vëllain e tij më të madh Francesco, një student jashtë vendit në Modena. Këtu ai ka mundësinë të bëjë një audicion për SPAL, i cili nuk është i suksesshëm. Pika e kthesës vjen thuajse rastësisht, kur gjatë një ndeshje futbolli me miqtë e vëllait, ai vihet re nga Luciano Carlino, trajneri i dytë në komandë i Allievi del Sassuolo, i cili e raporton në klubin neroverde. Sassuolo e përfshiu menjëherë në skuadrat e tyre të të rinjve dhe nga aty nuk doli me…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit