Historia e vërtetë e fotos së Federerit dhe Nadalit duke shtrënguar duart: “Për pak e harrova…”

29 Shtator 2022
17:27
Telesport
back button

Perdja ka rënë në karrierën profesionale të Roger Federer, por tenisi në prapaskenë do të vazhdojë të jetë pjesë e rëndësishme e jetës së tij. Ai nuk e di ende si dhe në çfarë roli, por për një gjë është i sigurt: do të ketë gjithmonë një vend të veçantë në të ardhmen për sportin që “i ka dhënë gjithçka”.

Herë pas here, edhe sepse tani vala emocionale e asaj që ndodhi në natën e paharrueshme të O2 Arena në Londër është ende e fortë. Do të jetë e vështirë të harrohet pensionimi i tij, padyshim në kulmin e një kursi tenisi absolutisht unik dhe të mahnitshëm.

Do të shohim për një kohë të gjatë imazhet dhe videot e asaj që ndodhi pas sfidës së dyfishtë të luajtur së bashku me Rafa Nadal kundër Sock dhe Tiafoe, përmbajtje të destinuara për t’u bërë historike dhe ikonike për bukurinë dhe intensitetin.

Zgjedhja e Laver Cup si një turne për t’i thënë lamtumirë tenisit të luajtur ishte perfekte: Roger shoqërohej nga rivalët e tij të të gjitha kohërave dhe nga disa nga lojtarët më të fortë të momentit, në atë Londër që kujtonte sukseset dhe rekordet e Wimbledon. , më pas i rrethuar nga miqtë dhe familja e tij.

Sado që Federer e kishte menduar atë moment dhe aq sa ishte përgatitur për daljen, emocionet më pas e pushtuan. E pamundur për të mbajtur lotët për 41-vjeçarin, i cili asnjëherë nuk e priste të gjendej në pankinë duke qarë me Rafa Nadal.

Të dy në karrierën e tyre u përballën me njëri-tjetrin, urreheshin sportivisht, u rritën bashkë, ishin njëri stimul dhe synim për tjetrin, gjithmonë me respekt dhe vlerësim të pafund, deri në atë pikë sa të bëheshin miq edhe jashtë fushës. Nëse ka një përkufizim të përsosur të një rivaliteti sportiv, ky është padyshim i tyre, me spanjollën që pranoi se u emocionua edhe pas kthimit në shtëpi.

Pavarësisht shtatzënisë së gruas së tij, Nadal bëri gjithçka për të qenë në krah të Roger Federer në natën e lamtumirës së tij. Një situatë që e bëri më tej lidhjen e tyre të veçantë, siç u zbulua nga zvicerani për New York Times:

“E thirra Rafën pas US Open, prita që turneu të përfundonte për ta njoftuar për pensionimin tim përpara se të fillonte të bënte plane për Laver Cup. I thashë në telefon që ndoshta e kisha 50/60% te beja dyfish: “Shiko, do të të mbaj të përditësuar. Më trego si janë gjërat në shtëpi dhe do të dëgjojmë nga ty.” Ai ishte shumë i qartë dhe më tha ‘do të bëj gjithçka për të qenë atje me ty’.

Ish-numri një i botës zvicerane e vlerësoi shumë atë që bëri Rafa, i cili u tregua edhe një herë i veçantë, si dhe marrëdhënien që lidh dy lojtarët: “Për mua ishte e pabesueshme dhe dëshmoi edhe një herë atë që nënkuptojmë njëri-tjetrin dhe sa respekt kemi. Mendova se do të ishte një histori e bukur dhe e jashtëzakonshme për ne, për sportin, për tenisin dhe më gjerë, ku mund të bashkëjetojmë pavarësisht një rivaliteti të ashpër dhe të dëshmojmë se ‘hej, është thjesht tenis'”.

Pjesa tjetër është histori, me të qeshura në fushë gjatë ndeshjes për të nënvizuar bashkëfajësinë e madhe, dhe më pas lotët në momentin e festimeve. Në mënyrë të pashmangshme, edhe Rafa u rrëzua, duke menduar se sa i rëndësishëm ka qenë Federer në karrierën e tij si kundërshtar dhe si një “lojtar për t’u mposhtur”.

Një epilog që për Rogerin emocionalisht shkoi përtej të gjitha pritshmërive: “Thjesht mendova se përfundoi edhe më mirë nga sa e kisha menduar ndonjëherë. Rafa bëri një përpjekje të jashtëzakonshme për të qenë atje dhe padyshim që nuk do ta harroj kurrë atë që ka bërë për mua në Londër”. .

Një përzierje e pakontrollueshme ndjesish, mendimesh dhe emocionesh, e përmbledhur nga fotografia në të cilën dora e Federer kërkon atë të rivalit të tij prej kohësh Nadal në stol, ndërsa të dy shpërndahen në lot: “Mendoj se kam pasur gjithmonë vështirësi në mbajtjen emocionet e mia, fitorja dhe humbja. Fillimisht, më shumë kishte të bënte me zemërimin dhe trishtimin. Dhe më pas, unë qaja nga gëzimi.”

Në realitet gjithçka erdhi vetvetiu, me Federerin duke u rrëmbyer nga momenti: “Pashë foton. Mendoj se në një moment isha duke qarë aq shumë dhe nuk e di, më kalonte gjithë mendja se si Unë kam qenë prej kohësh. i lumtur që e përjetoj vërtet këtë moment me të gjithë. Dhe mendoj se ishte shumë bukur të ulesh atje, duke dëgjuar gjithçka ndërsa luhej muzika. Unë pothuajse harrova se isha ende fotografuar.”

Çfarë fshihet pas atij gjesti? Çfarë do të thotë kjo shtrëngim duarsh? Për Roger është një formë falënderimi: “Në një moment, vetëm për shkak se padyshim nuk mund të flisja dhe muzika ishte e larte, mendoj se thjesht e preka dhe mendoj se ndoshta ishte një ‘faleminderit’. Nuk e di se çfarë ishte, por për mua mbase kjo ishte ajo që ishte dhe se si ndihej, disa foto e treguan atë” Dhe gjithçka tjetër është histori.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit