I lodhur me kritikat, Luis Enrique poston një tabelë Excel pas muajsh heshtjeje: e bën Italinë të duket e mrekullueshme!

29 Shtator 2022
17:37
Telesport

Faktet. Fusha. Rezultatet. Në futboll nuk ka mënyrë më të mirë për t’iu përgjigjur kritikave, ndonjëherë shumë të ashpra, që merr një trajner. Luis Enrique i ka pritur në heshtje ato që ka marrë deri tani: humbja në shtëpi ndaj Zvicrës i kishte dhënë pluhur, suksesi i rëndë në Portugali i ka shuar.

Një kovë me ujë që ka nxjerrë gjithçka në tym. Spanja e kualifikuar në finalet e Ligës së Kombeve (ku do të gjejë Italinë, Kroacinë, Holandën) është kopja më e mirë që mund t’u valëvitej nën hundë kundër atyre që kishin ngritur dyshime të forta për kushtet e Furise së Kuqe.

“Thjesht për të vendosur rekord duke pasur parasysh kontekstin” Kështu nis postimi i veçantë që komisioneri teknik ka shpërndarë në rrjetet sociale. Disa fjalë shoqërojnë një tabelë në Excel ku krahason rrugën e kombëtareve të tjera europiane me atë të Roja.

Shtrirja është e kufizuar në garat më të fundit të dy viteve të fundit: edicioni 2020 dhe 2022 i Ligës së Kombeve, evropianët, raundet e hyrjes në Kupën e Botës Katar 2022. Ngjyra jeshile tregon rezultatin pozitiv, të cilit i referohet e kuqja nokauti dhe rezultati negativ, ka edhe një të verdhë dhe i referohet playoff-it që i solli luzitanianët në Kupë.

Çfarë mund të konkludohet? Një fakt para së gjithash: Spanja është e vetmja përzgjedhje që ka arritur dy herë në Final Four të Ligës së Kombeve (në vitin 2020 humbi nënkampione në finale me Francën), ishte gjysmëfinaliste në Kampionatin Evropian (e eliminuar me penallti nga Itali), përfundoi në krye të raundit të tij kualifikues për Kupën e Botës.

Si shkuan të tjerët? Mjafton të mprehësh pak shikimin dhe të hedhësh një sy në atë që shkruhet në legjendën në fund të dokumentit të krijuar nga Luis Enrique për arsye statistikore që të ketë edhe shpirt. “Vetëm Spanja ka qenë ndër më të mirat në 4 kompeticionet e fundit mes ekipeve kombëtare. Vetëm Italia ka dështuar në një nga kompeticionet. Pjesa tjetër e përzgjedhjeve evropiane kanë dështuar në të paktën 2 gara”.

Mes konsideratave pro domo sua, ndër ato rreshta që rrisin punën e tij është edhe një reflektim kushtuar Italisë dhe nxjerr në pah rrugën e ndjekur deri tani pavarësisht zhgënjimit të madh për mospjesëmarrjen në Kupën e Botës. Ditët e fundit, Lucho (ky është pseudonimi i trajnerit) shpenzoi edhe një herë fjalë të mira për përzgjedhjen e Azzurrës dhe për trajnerin: “Po bën një punë të madhe, Italia jashtë Kupës së Botës e paimagjinueshme dhe e padrejtë”.

Sigurisht që nuk është ngushëlluese për Mancinin, i cili vazhdimisht nënvizon hidhërimin e madh (të tillë e bëri edhe pas fitores në Hungari), por është një tjetër dëshmi e vlerësimit ndaj vendit tonë nga trajneri që drejtoi Romën në Serinë A. Ai tregoi një lojë të ndershme dhe dashuri të sinqertë edhe kur, i mposhtur nga vendi në Euro 2021, tha se do të brohoriste për Italinë.

Sa i përket Spanjës së tij të projektuar drejt Katarit 2o22, ai përfundon me një pikë tjetër: “Ne kemi shtatë nën 21 që mund të shkojnë në Kupën e Botës. Ky nuk është një justifikim, por një reflektim për të shpjeguar se ideja jonë është të rritemi. Dhe rruga ne kemi bërë deri tani ka qenë pozitive”. Të dhënat nuk gënjejnë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit