Ideja e çmendur e Real-it dhe dialogu i “çuditshëm” mes Perez dhe Simeone-s

1 Dhjetor 2023
16:30
Denis Hakanaj
back button

Napoli humbi 4-2 ndaj Real Madridit në ditën e parafundit të fazës së grupeve të Champions League, por pa pasoja për shanset e tyre për të kaluar në raundin e 1/8-ave.

Kampionët e Italisë kishin arritur të kalonin në avantazh edhe në minutën e 20-të falë golit të Giovanni Simeone, të cilit Rodrygo megjithatë iu përgjigj pas më pak se dy minutash.

Për sulmuesin argjentinas, megjithatë, ishte realizimi i një ëndrre, duke u lidhur pashmangshëm me skuadrën tjetër të qytetit të Madridit, Atletico, “shtëpia” e babait të tij Diego prej shumë vitesh.

“Të luaj në këtë stadium dhe të shënoj është një ëndërr për mua që jam rritur këtu”, tha Cholito më pas për Sky Sport në fund të ndeshjes. “Ndeshja e parë që pashë drejtpërdrejt ishte pikërisht këtu, e famshmja Real Madrid-Barcelona e vendosur nga Messi (ndeshja e parë gjysmëfinale e Champions-it në 2011-ën).

Me pak fjalë, atmosferë derbi Giovannin, i cili para ndeshjes mori edhe një vizitë nga babai i tij: “Nuk ishte në stadium, por më inkurajoi para ndeshjes dhe më tha: ‘Shijoje dhe provo të gjuash në portë'”.

U tha, u bë, deri në atë pikë sa ka tërhequr vëmendjen eFlorentino Perez.

Kamerat e El Chiringuito TV në fakt kanë filmuar një dialog intensiv të zhvilluar mes presidentit të Real Madridit dhe vetë Diego Simeone të enjten, në prag të prezantimit të librit të shkruar nga presidenti i Atletico-s Enrique Cerezo.

Perez e komplimentoi Cholo për paraqitjet e djalit të tij. Simeone e falënderoi atë, dukshëm i emocionuar, përpara se të zbulonte se “Giovanni më kishte premtuar një gol”.

“Sa vjeç është ai?”, ishte pyetja e radhës e Perezit drejtuar trajnerit argjentinas, e cila sugjeron një interes hipotetik të Real Madridit ndaj sulmuesit të Napolit.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit