Interi mbi supet e Dzeko. Ai është “heroi”, që sfidon edhe Lukakun në shifra

20 Tetor 2021
15:49
Alfred Lleshi

Të gjithë zikaltrit po kapen te supet e Edin Dzeko. Me të Interi ka një start mjaft të mirë në Serie A. Boshnjaku spikat në momentet e vështirësisë (si në rastin e përmbysjeve ndaj Verona, Fiorentina, Atalanta dhe Sassuolo), si dhe gjen forcën t’i kthejë të tijtë në krye të Ligës së Kampionëve. Thënë ndryshe, Lukaku është harruar plotësisht, veterani 35-vjeçar ka rezultuar nënshkrim i pashlyeshëm.

Ai është arma më autentike e zikaltërve, i mirë për të gjitha rastet dhe pavarësisht nga ndryshimet e formës. Ta thuash këtë ke me vete para së gjithash numrat, përtej dashurisë që fansat i kanë treguar tashmë dhe rolit qendror që Inzaghi i ka “qepur” atij.

Ai që ishte shqetësimi kryesor në fillim të sezonit, pas largimit të Lukakut, doli të ishte një nga siguritë më të mëdha të këtij Interi të ri, i detyruar të rizbulonte veten midis fantazisë dhe domosdoshmërisë. Tani është nën komandat e Edin, pasi boshnjaku ka fituar kryesisht “gradat” në 11 paraqitjet e para me zikaltrit.

KRAHASIMI
Numrat, u tha, flasin vetë. Për boshnjakun janë tashmë 7 gola dhe 2 asiste në 11 paraqitjet e para midis Serie A dhe Ligës së Kampionëve. Një “plaçkë” e shoqëruar me 9 nga 11 paraqitjet si titullar. Jo keq për një sulmues 35-vjeçar, i cili ka pasur gjithmonë një prezencë të fortë deri më tani. Mbi të padyshim kishte shumë mosbesim, veçanërisht në lidhje me nuhatjen e golit.

Për të rritur më tej performancën e Dzeko, edhe përtej numrave tashmë elokuentë, është krahasimi me Interin e parë të Lukakut. Një paralelizëm që, çuditërisht, flet në favor të boshnjakut në të gjithë treguesit kryesorë.

Në 11 ndeshjet e tij të para zyrtare me Interin, belgu kishte shënuar më pak (5 gola në total), për më tepër pa shërbyer asnjë asist (kundër 2 asisteve të Dzeko). Të dhënat në lidhje me pjesëmarrjen si titullar dhe minutat janë pothuajse identike, por edhe ky është në avantazh të ish-lojtarit verdhekuq, i ngarkuar nga bukuria e shtatë viteve të tjera në Serie A. Logjikisht, nuk bëhet fjalë për të përcaktuar se kush është më i fortë apo më funksional midis të dyve, por më tepër të kuptosh se sa shumë mund të japë Dzeko për Interin.

Në këtë kuptim, deri më tani boshnjaku ndoshta i ka tejkaluar pritshmëritë, duke ndikuar drejtpërdrejt në të paktën dy raste (kundër Atalanta dhe Sassuolo) dhe duke ndërprerë agjërimin e gjatë të zikaltërve në Evropë, me golin e parë ndaj Sheriff Tiraspol.

Në të njëjtën periudhë kohore, megjithatë, Lukaku ishte vendimtar vetëm në një rrethanë, në suksesin në fushën e Cagliari në javën e dytë të kampionatit, kur realizoi me penallti. Me pak fjalë, nëse dita e mirë duket në mëngjes, “martesa” mes Dzeko dhe Interit është e destinuar të japë shumë fryte të tjerë, ndoshta edhe më të ëmbël se ato të ditëve të belgut.

 

Lajme të tjera

Lajmet e fundit