Italia ka ende një shans për të luajtur në Kupën e Botës: “Është më konkrete nga sa mendojnë njerëzit…”

22 Maj 2022
10:01
Telesport

Skuadra e Roberto Mancinit nuk arriti të kualifikohej në Kupën e Botës 2022 për herë të dytë radhazi pas humbjes 1-0 në play-off nga Maqedonia e Veriut në mars. Por kampionëve në fuqi të Evropës mund t’i jepet një vend në Katar nëse Ekuador hiqet nga turneu.

Ekuadori është nën hetim nga FIFA mbi akuzat për paraqitjen e një lojtari të papërshtatshëm në kualifikimet e Kupës së Botës. Kili pretendon se Byron Castillo i Ekuadorit është në fakt kolumbian dhe ka falsifikuar moshën e tij.

Nëse është e vërtetë, rregullat e FIFA-s thonë se kombi i Amerikës së Jugut mund të humbasë vendin e tij në Kupën e Botës. Franco Chimenti, një ish-anëtar i Komitetit Olimpik Kombëtar Italian (CONI), është ende i kapur pas shpresës se katër herë fituesit e Kupës së Botës do të luajnë në Kupën e Botës dhe sheh një shans ‘konkret’ si rezultat i fatkeqësisë së mundshme të Ekuadorit. .

“Ka ende një shans për të parë Italinë në Kupën e Botës dhe është më konkrete se sa mendojnë njerëzit,” tha ai përmes Football Italia. “Me sa duket, Ekuadori ka përdorur një lojtar që nuk lejohej të ishte në fushë dhe mund të paguante për të”.

Chimenti vazhdoi duke shpjeguar se si mund t’i ofrohej Italisë një rrugë kthimi në Kupën e Botës nga organi qeverisës i futbollit botëror. “Nëse ndodh, një vend tjetër duhet t’i zëvendësojë dhe rregullat e FIFA-s thonë se vendi më i lartë në renditjen e FIFA-s duhet të tërhiqet, për momentin, është Italia”, shtoi ai.

Italia, e cila fitoi Euro 2020 verën e kaluar, nuk ka qenë në një Kupë Bote që nga viti 2014. Ata humbën një vend në Rusi dhe, për momentin, nuk do të jenë në Katar por shpresa duhet mbajtur deri ne fund.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit