Ja si goli i Giroud ndaj Juves ndihmoi Arsenal-in të shmangë Real-in

29 Maj 2023
16:49
Denis Hakanaj
back button

Olivier Giroud mund t’i ketë bërë një favor të madh Arsenalit me golin e tij kundër Juventusit. Pavarësisht largimit nga Arsenali në vitin 2018, Olivier Giroud është ende duke bërë favoret e tij të ish-klubit, megjithëse në mënyrë indirekte.

Pas një mungese gjashtëvjeçare, Topçinjtë më në fund do të rikthehen në skenën më madhështore në futbollin e klubeve pas një përfundimi në vendin e dytë në Premier League.

Falë fitores 1-0 të Milan ndaj Juventusit të dielën, Topçinjtë do të shmangin kundërshtarët e rrezikshëm në fazën e grupeve të UEFA Champions League.

Gjigantët italianë siguruan një vend në Champions League falë goditjes me kokë të Giroud, duke konfirmuar se Juve nuk do të ketë një vend në mesin e elitës së Europës sezonin e ardhshëm.

Më e mira që mund të bëjë Juventusi këtë sezon është një përfundim në vendin e pestë në Serie A. Si rezultat, Arsenali do të vendoset në vazon 2 të shortit të Champions League, falë renditjes së tyre me koeficient të fortë.

Përcaktimi i vendve për kompeticionet europiane zakonisht bëhet përmes një sistemi koeficienti, me Arsenalin që renditet në vendin e 23-të.

Në prill, kur Juventusi ishte në rrugën e kualifikimit për në Champions League, ekzistonte shqetësimi se Topçinjtë do të vendoseshin në vazon 3 dhe do të përfundonin në një ‘grup ferri’ kur të hidhet shorti i fazës së grupeve.

Por mungesa e Zonjës së Vjetër, e renditur në vendin e 8-të në koeficient, do të thotë se Arsenali do të jetë në vazon 2 dhe mund të përballet vetëm me një ekip të madh në fazën e grupeve të Champions League në sezonin 2023/24.

Standard.co.uk raporton se skuadrat duke përfshirë Real Madridin, Borussia Dortmundin dhe Porton do të shmangin të gjitha Arsenalin, por skuadra e Mikel Artetas mund të përballet ende me ekipe si Bayern Munich, Paris Saint-Germain dhe kampionin e Italisë, Napoli-n.

Koeficientët përfundimtarë ende nuk janë konfirmuar, me Arsenalin gjithashtu ka të ngjarë të përballet me fituesin e Europa League – Sevilla ose Roma.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit