Jo vetëm mbrojtja, te Liverpool tani ka një problem më të madh dhe akuza bie mbi një yll!

22 Shkurt 2021
20:31
Telesport

Katër humbje radhazi, gjashtë ndeshje pa fitore në Anfield. Tregimi i krizës së Liverpool në Premier League është një i ndërlikuar, veçanërisht nëse mendojmë se intepretuesi kanë mbetur të njëjtë në krahasim me ata që dominuan sezonin e kaluar.

Dëmtimet që kanë shkatërruar repartin e prapavijës nuk mund të jenë justifikimi i vetëm për një ekip që duket se ka humbur pa kujdes dhe aftësinë për t’u argëtuar.

Vështirësi që ndikojnë në mënyrë të pashmangshme në performancën e disa individëve, mbi të gjitha Roberto Firmino: sulmuesi brazilian ka shënuar vetëm 6 gola deri më tani këtë sezon, të gjitha në Premier League.

Një ecuri shumë e keqe për një futbollist që nuk ka pasur kurrë numrat e Messit dhe Cristiano Ronaldos, por që për disa muaj duket se po lufton shumë dhe nuk është në gjendje të ndihmojë shokët e tij të skuadrës si në të kaluarën.

Involucioni është me të vërtetë i dukshëm dhe te Liverpool dikush ka filluar të pyesë nëse është e përshtatshme të mbështeten te braziliani edhe në të ardhmen: të gjithë evropianët e mëdhenj kanë një qendër sulmues të aftë për të arritur me lehtësi 25 gola, Firmino e ka tejkaluar atë prag vetëm një herë në karrierë dhe në dy raste ai arriti 20 gola të sezonit. Jurgen Klopp gjithmonë e ka konsideruar themelor për punën e bërë dhe lëvizjet, të cilat lejuan Salah dhe Mané, por edhe mesfushorët, të lëndonin mbrojtjet kundërshtare.

Sot, megjithatë, dyshimet po rriten së bashku me pakënaqësinë për një sezon që po provon të jetë i dobët. Rruga e fundit është Champions League, gjithashtu për Firmino, i cili shënoi 11 gola në 2017-18, por nuk ishte në gjendje të përsëritej më vonë (vetëm 1 në 14 ndeshjet e fundit).

Lajme të tjera

Lajmet e fundit