Joselu shpëton Real Madrid dhe feston në Bernabeu, klubi bën humor duke nxjerrë një postim të tij para 11 vitesh

18 Shtator 2023
17:19
Telesport
back button

Pritej një përballje spektakolare dhe ashtu rezultoi të ishte. “Galaktikët” e Real Madrid kanë vazhduar serinë e fitoreve në La Liga, teksa mbrëmjen e kësaj të diele kanë arritur të triumfojnë ndaj Real Sociedad duke mare suksesin e peste radhazi ne 5 ndeshje. Kete here nuk ishte Bellingham vendimtar, por sfida u fitua me rezultatin e ngushtë 2 me 1 ne “Santiago Bernabeu”.

Falë dy golave të Federico Valverdes dhe sulmuesit Joselu në pjesën e dytë të sfidës, “galaktikët” vijonjnë të kryesojnë La Liga-n me 15 pikë të plota, duke kënaqur jo pak tekniku e tyre, Carlo Ancelotti.

Për këtë fitore ka folu dhe trajneri italian, i cili është kthyer në një “fans” të madh të Joselu, karakteristikat e të cilit i cilëson të veçanta dhe shumë të domosdoshme për stilin e lojës së skuadrës së tij.

“ Më pëlqen shumë Joselu, ai është një garanci. Është shumë i rëndësishëm për Realin, është i vetmi sulmues që kemi me cilësi të tilla. Na ka munguar një si Joselu në sezonet e kaluara”,- u shpreh tekniku i “galaktikëve”.

Për Joselu ekipi i tij do të duhet të kujdeset për detajet. “Çdo skuadër në La Liga mund t’ju lëndojë, – thotë ai, – ne duhet t’i korrigjojmë gjërat sepse pesuam një gol shumë herët, por ky është në Bernabeu dhe me njerëzit tanë ne mundëm ta kthejmë atë.

Sulmuesi madrilen, i cili u largua nga fusha menjëherë pasi shënoi, thekson se “ne jemi konstant, duke besuar te vetja, e dinim se pavarësisht vështirësive që do të krijonim mundësi, mendoj se kemi pasur mjaft raste të qarta”.

Edhe pse shënimi është ilaçi më i mirë për një sulmues, Joselu beson se ky nuk është interesi i tij kryesor. “Ata janë gola që ndihmojnë ekipin të shënojë,” thotë ai. “Është ajo që më bën më të lumtur, që skuadra vazhdon të fitojë dhe kjo është arsyeja pse unë jam këtu, për të kontribuar me kokën time të rërës”.

Nëse sot do të kërkonit një mënyrë për të parë Realin tuaj, duke klikuar në link do të gjenit… një nga golat e tij. Duket si një kthesë e fatit, por gjithçka është e vërtetë.

Në atë kohë, Joselu ishte gati të fillonte sezonin me Hoffenheim dhe nuk mund të gjente një mënyrë për të parë Madridin nga Gjermania. 11 vite më vonë ai shënoi në Bernabeu dhe menaxheri i mediave sociale nxori këtë postim të vjetër të tij në Twitter për të publikuar videon e momenteve kryesore të ndeshjes kundër Real Sociedad

Lajme të tjera

Lajmet e fundit