Juventus-Inter pakt? Vizita e Andrea Agnellit te selia e Steven Zhang: ja për çfarë folën!

28 Shtator 2022
17:32
Telesport

Presidenti i Juventusit, Andrea Agnelli u takua dje me homologun e tij të Interit, Steven Zhang dhe Tuttosport pretendon se një nga temat e diskutuara ishte projekti i Superligës Evropiane.

Nerazzurrët ishin një nga 12 klubet që fillimisht u regjistruan në projekt së bashku me skuadrat italiane Juventus dhe Milan, por dy skuadrat milaneze u tërhoqën shpejt pas protestave. Bianconerët mbetën të lidhur me idenë së bashku me Real Madridin dhe Barcelonën, duke refuzuar ta lënë projektin të vdesë.

Siç pretendohet nga Tuttosport, Agnelli takoi Zhang dje për të diskutuar një sërë temash, një prej të cilave ka të ngjarë të ishte projekti i Superligës. Deri në fund të këtij viti, ose në fillim të vitit 2023, pritet vendimi i Gjykatës Evropiane të Drejtësisë në lidhje me betejën ligjore mes tre klubeve të Superligës dhe UEFA-s, ku e para e akuzon këtë të fundit për monopol.

Ndërsa takimi mes dy presidentëve të klubeve ishte një çështje joformale, ai gjithashtu u dha atyre mundësinë për të diskutuar të ardhmen e futbollit evropian dhe planet më të fundit të Superligës.

Siç na tregon Tuttosport, ka data të rëndësishme për çështjen e Superligës. Në fakt, deri në fund të vitit, fillimi maksimal i vitit 2023, pritet gjykimi i Gjykatës Evropiane të Drejtësisë për çështjen që sheh dy subjektet që janë grindur furishëm: ata që i dhanë jetë Superligës dhe UEFA-s. i akuzuar nga i pari.monopol.

Dhe në veçanti, opinioni më i lartë i mundshëm në nivelin e drejtësisë pritet të verifikojë nëse UEFA luan rolin e dyfishtë të kontrollorit dhe të kontrolluar. Në pritje të vendimit, i cili mund të revolucionarizojë ekuilibrin e futbollit ndërkombëtar, përplasjet verbale dhe mediatike vazhdojnë, ndonëse me një intensitet dhe jehonë të reduktuar në krahasim me ben të madhe që shpërtheu në prill 2021.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit