Ka ardhur si mister “100 mln euro”, talenti ukrainas nuk humbet kohë! Stërvitja e tij ka një synim efikas te Chelsea (PAMJET)

27 Janar 2023
18:47
Telesport
back button

Mykhailo Mudryk sigurisht që ka impresionuar që kur mbërriti te Chelsea për 100 milionë euro bashke me bonuse (70 fikse dhe 30 mln bonuse). Anësori ukrainas luajti 35 minuta kundër Liverpoolit fundjavën e kaluar dhe dukej ne forme.

Shpejtësia e tij e jashtëzakonshme dhe puna e këmbëve shkaktuan lloj-lloj problemesh dhe krijuan disa mundësi për të thyer bllokimin. Ndërsa ai nuk ishte plotësisht në gjendje ta bënte këtë, ai theu rekordin e këtij sezoni në Premier League për shpejtësinë maksimale që arriti duke arritur 36.63 km/h gjatë një sprinti.

Në fillim të kësaj jave, u kuptua se si Mudryk po bënte seanca shtesë në palestër për të ndihmuar në gjendjen e tij të përgjithshme – veçanërisht shpejtësinë e tij shpërthyese. Dhe tani, ai ka disa seanca stërvitore shtesë duke punuar në gjuajtjen e tij.

Një video është postuar në rrjetet sociale që tregon ish-anësorin e Shakhtar Donetsk të vetëm në fushën stërvitore të Chelseat. Edhe portierët janë larguar, por kjo nuk e pengon Mudrykun që të godasë topat në rrjetë me të dyja këmbët.

Qëndrim i pabesueshëm, shpejtësi e pabesueshme, aftësi e pabesueshme përfundimi, Mudryk me të vërtetë duket se i ka të gjitha dhe do te duhet thjesht te konfirmoje keto edhe ne fushe tashme…

Anësori ka mjaft kohë për të vazhduar stërvitjen përpara se të bëjë debutimin e tij të plotë në Chelsea. Skuadra e Graham Potter nuk ka një ndeshje këtë fundjavë pasi tashmë është eliminuar nga FA Cup nga Manchester City.

Në vend të kësaj, ata do të përballen me Fulham të premten e ardhshme në derbin e Londrës perëndimore me Mudryk duke punuar shumë për t’i dhënë një vend titullari në Stamford Bridge. Megjithatë, pasi nuk ka luajtur që nga nëntori, Potter mund të presë pak më shumë për të hedhur Mudryk që nga fillimi.

Potter, trajneri i Chelsea, shpjegoi: “Ai nuk ka luajtur që nga nëntori. Nuk ka pasur asnjë kohë lojë. Do të ishte një rrezik ta hidhnim titullar ndaj Liverpool. Do të përmirësohet sa më shumë të jetë me ne.”

“Ndonjëherë njerëzit mendojnë se ne trajnerët i kthejmë lojtarët më të mirë në lojtarë të mirë. Por [lojtarët si] Mudryk e kuptojnë lojën. Thjesht po e rregullon pak atë.” Ndërsa Chelsea është e kuptueshme e kënaqur me shenjat e hershme të Mudryk, tifozët e Arsenalit kanë mbetur duke e zhgënjyer faktin se e humbën atë.

Kjo përfshin legjendën e Arsenalit, Ian Wright, i cili foli për zhgënjimin e tij që zgjodhi Chelsean për një lëvizje në Emirates. Wright i tha Arseblog: “Me Mudryk isha shumë i emocionuar për këtë. “Me paratë filloi të hynte në fushën ku mund të na rrëzonte nga boshti ynë për sa i përket asaj që po përpiqemi të bëjmë. Ai duket si tipi që do të përshtatej në grupin tonë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit