Ka mbërritur në fund, Interi e këmben me yllin e rivalëve

19 Nëntor 2022
17:27
Denis Hakanaj

Protagonistë në ndeshjen e fundit të kampionatit, rrugët e Simone Inzaghi dhe Gian Piero Gasperini mund të takohen përsëri shumë shpejt në frontin e merkatos.

Në fakt, sipas thashethemeve të raportuara nga Interlive.it, mes dy klubeve mund të ketë një këmbim të bujshëm sulmuesish. Gjithçka do të niste nga vullneti i klubit bergamask për të përshëndetur të paktën njërin mes Luis Muriel dhe Duvan Zapata, dy senatorë të ekipit, të cilët megjithatë në sezonin aktual nuk po ecin sipas pritshmërive.

Shpërthimi i Lookman-it dhe progresi i treguar nga Hojlundi shumë i ri do ta kishin bindur trajnerin Gasperini që të përshpejtonte largimin e amerikano-jugorëve.

Tashmë në shënjestrë e Inter-it në verën e vitit 2021, kur Joaquin Correa më në fund mbërriti në Milano, Duvan Zapata ndoshta mund të jetë në fund të aventurës së tij në Bergamo.

Kolumbiani është në listën e atyre që mund të largohen, por edhe pse ai mund të tundojë ende klubin milanez, është më shumë bashkatdhetari i tij, Luis Muriel, i cili vlerësohet për një shkëmbim me…Tucu-n. Pavarësisht se është një nga të preferuarit e trajnerit Inzaghi, argjentinasi nuk ka bindur asnjëherë.

Atalanta mund të ofrojë në ish-lojtarin e Udinese, Sampdoria dhe Fiorentina në funksion të shkëmbimit të huave me argjentinasin i dëmtuar pak para fillimit të Kupës së Botës. Sigurisht që Correa do ta vështirë të pranojë transferimin në Bergamo, ku për më tepër nuk do të luante as në kompeticionet europiane.

Megjithatë, mungesa e hapësirave që e pret tek Inter-i pasi të kthehet Romelu Lukaku mund ta bëjë atë të ndryshojë mendje. Pengesa më e madhe për suksesin e marrëveshjes është vetë Simone Inzaghi. I cili vazhdon të mbështesë të mbrojturin e tij pavarësisht pakënaqësisë së ambientit zikaltër ndaj Correa-s.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit