Katalanasja “Sport” zbulon prapaskenat: Kështu u përpoq Bayerni ta bindte Lewandowskin

25 Qershor 2022
11:32
Alfred Lleshi

Lewandowski nuk ka ndërmend të tërhiqet. Polaku beson se, në moshën pothuajse 34-vjeçare, është koha për një sfidë të fundit elitare. Në Gjermani i ka bërë të gjitha: ka fituar 10 Bundesliga, ka thyer rekorde si golashënues. Ai ka nevojë për një tjetër sfidë, motivim dhe oferta e Barçës është ideale për këtë.

Fokusi mediatik i La Liga-s, “El Clasico”, sfida e rikthimit të skuadrës së Barcelonës në majë të futbollit spanjoll dhe kontinental… Kjo nuk do të thotë se Bayerni nuk ka provuar gjithçka për ta bindur atë të qëndrojë.

Robert vendosi muaj më parë të fillojë të dëgjojë ofertat. Kur dëgjoi udhëheqjen e klubit të tij aktual dhe pa dyshime, u ndje i keqtrajtuar. Pas gjithë asaj që ka dhënë gjatë këtyre tetë viteve, duke tejkaluar vazhdimisht veten, ai besonte se meritonte më shumë respekt dhe konsideratë.

Bisedimet e para, që tregonin për një ofertë jo më shumë se një sezon, nuk ishin pozitive. Polaku është po ashtu i tërbuar se si doli informacioni në lidhje me “anketimin” e tregut në kërkim të një ‘9’ të ri për të ardhmen (Haaland, pa shkuar më tej).

Pak nga pak diçka filloi të thyhej deri në atë pikë sa Pini Zahavi filloi të fliste joformalisht me Laportën, mik prej kohësh, mundësi që tani tingëllon kaq e fortë. Kjo ndodhi në mars. Bayerni u përpoq të ridrejtonte situatën, i premtoi polakut një ekip që do të ishte kandidat absolut për Champions League.

Dhe, në këtë kuptim, po e bën atë. Shtesat më të fundit janë Mané, Mazraoui dhe Gravenberch. Pa llogaritur ato që mund të vijnë. Një top-ekip. Por Lewandowski e bëri të qartë në takimin e fundit në Mallorca me Salihamidzic dhe Kahn se nuk ka asnjë mundësi për t’u rikthyer apo rishqyrtuar asgjë.

Vendimi është marrë dhe ai ka bërë gjithçka që mundet për t’u ndarë paqësisht me bavarezët. Tani është çështje me Bayernit dhe Barçës.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit