Motorë

Motorë

2 muaj më parë

Volkswagen, 50 miliardë për makinën e së ardhmes

Një buxhet prej 50 miliardë dollarësh në harkun e 5 viteve të ardhshëm. Kjo është shuma marramendëse e ofruar nga Volkswagen për të shikuar nga e ardhmja, nga makinat elektrike tek ato që drejtohen vetë. Kompania e Wolfsburg është një nga investitorët kryesorë në industrinë botërore të makinave dhe...

2 muaj më parë

Mick Schumacher bën provat me Ferrarin, do të garojë me Vettel në “Race of Champions”

Mick Schumacher, djali i 7 herë  kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher, do të jetë në krah të Sebastian Vettel në turneun e “Race of Champions” (gara e kampionëve), event që do të organizohet më datat 19-20 janar, në Meksikë. Lajmin e kanë konfirmuar sot organizatorët e eventit, por ed...

2 muaj më parë

“I mbijetova aksidentit, operacionit dhe vdekjes, do të rikthehem”

Pilotja 17-vjeçare Sophia Floersch, 48 orë pas aksidentit të rëndë në garën e GP Formula 3 në Macao dhe 24 orë pas operacionit që zgjati 11 orë ka nisur zyrtarisht periudhën e rehabilitimit. Me një objektiv të qartë: Të rikthehet sërish në pistë. Ajo pa tmerrin me sy në ato pak sekonda, kur u përpla...

2 muaj më parë

Zbuloni makinat më të shtrenjta të futbollistëve

Futbollistë të klasit botëror jetojnë të zhytur në luks, duke pasur në pronësi makinat më të shtrenjta. Ronaldo, Aubameyang, Benzema etj. janë futbollistë të cilët janë të gatshëm të paguajnë çmime stratosferike për të pasur makinat më të shpejta dhe më të fundit. Sigurisht pëlqejnë që luksin e tyr...

2 muaj më parë

Sebastien Ogier kampion bote në garat rally, titulli i gjashtë radhazi

Piloti francez Sebastien Ogier është shpallur kampion bote në garat rally për vitin 2018, titulli i gjashtë kampion radhazi për 34-vjeçarin. Një sukses që e afron Ogier gjithnjë e më shumë me patriotin e tij Sebastian Loeb, që mban rekordin e 9 titujve kampionë në këtë sport. Ogier, që piloton maki...

3 muaj më parë

Zbuloni koleksionin “e frikshëm” me makina të Zaha-s

Sulmuesi i krahut të Crystal Palace, ka një pasion për shpejtësinë, jo vetëm në fushë të blertë por edhe jashtë saj. Deri më tani ai ka realizuar një koleksion që kap shifrën e 1 milion paund me makina luksoze. Në pronësi të tij aktualisht ka një Lamborghini Aventador, i cili kushton 350 mijë paund...

4 muaj më parë

F1 projekton të ardhmen, ja si do të jenë makinat në Botërorin 2021

Makina më të bukura e tërheqëse, gati të sfidojnë njëra-tjetrën në çdo garë, për t’i bërë më të lehta parakalimet në pistë dhe duke përmirësuar ndjeshëm spektaklin. Ky është koncepti që drejtuesit e Formula 1 kanë për makinat e vitit 2021, të cilat janë bërë publike sot në Singapor, ku ditën e diel ...

5 muaj më parë

Një Ferrari makina më e shtrenjtë në botë, ja shuma marramendëse që u shit në ankand

Modeli është “250 GTO” dhe ka nga ata që e konsiderojnë si makinën Ferrari më të bukur që është prodhuar ndonjëherë në histori. Dhe me siguri që e tillë është duke qenë se 50 vitesh vitesh pasi është prodhuar është një nga modelet më të preferuara të koleksionistëve. Nga ky model janë prodhuar vetëm...