Kishte të drejtë Florentino Perez: Ancelotti, “babai” i Champions! Rekordi absolut dhe një sekret

29 Maj 2022
0:46
Telesport

Real Madridi fitoi Champions League, Liverpool u mund 1-0. Reali nuk luajti ndeshjen më të mirë të këtij edicioni, gjë që vërtet mund të jetë më se i lumtur duke pasur parasysh se ata gjuajtën vetëm një herë në portë (gol) dhe duhet të falënderojnë një super Courtois, më të mirin në fushë.

Në fund, ajo që ka rëndësi është fitorja. Reali ia doli (si në vitin 2014) me Ancelottin në pankinë. Dhe Carletto, duke triumfuar në Paris, fitoi Champions League për herë të katërt, një rekord absolut. Deri pak orë më parë ai e ndau atë me Bob Paisley dhe Zinedine Zidane.

Tani Ancelotti është i vetmi që e ka fituar trofeun 4 herë. Ancelotti ishte një futbollist i nivelit të lartë dhe Kupes se Kampionëve iu afrua me Romën dhe e fitoi dy herë me Milanin e Sacchi-t.

Më pas ai u bë trajner, pak praktike përpara se të transferohej te Juve dhe më pas te Milani, të cilët kanë një lidhje shumë të fortë me këtë ngjarje. Në vitin 2003 suksesi i parë në Mançester me penallti kundër Juventusit, dy vjet pas humbjes në finale me Liverpoolin, më pas u mund në 2007 në revansh.

Në vitin 2014 treshja, në një finale të guximshme te fituar ndaj Atletico Madridit. Nga finalja e deri tek kjo, nën urë kaloi shumë ujë dhe nuk munguan zhgënjimet. Për shkak se Ancelotti u shkarkua nga Bayern, ai u largua nga Napoli në mënyrë të stuhishme dhe jetoi në Everton për një vit e gjysmë pa lënë asnjë gjurmë.

Më pas papritur rikthimi te Real Madrid dhe rikthimi në shtëpi, rikthimi në një ambient ideal për atë që është mësuar gjithmonë të jetojë dhomat e zhveshjes me kampionë të mëdhenj.

La Liga e fituar lehtësisht dhe mbi të gjitha një rrugë të pabesueshme në këtë Champions League. Reali ka eliminuar njëri pas tjetrit: PSG, Chelsea dhe Manchester City dhe në finale në Paris mposhti 1-0 Liverpoolin dhe ky është trofeu i Carlo Ancelottit, i cili fitoi së bashku me djalin e tij Davide!

Sepse sekreti i tij eshte pikerisht i djali! Ai qe ne momentet e vuajtjes cohet dhe i flet futbollisteve ne fushe pasi i ati nuk ka me ate grinte dhe fuqi per ta bere. Te dy perbejne nje super binom.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit