Premier League

Klopp zbulon arsyen “përrallore” që e bëri të refuzonte Man United

Manchester United ka provuar të tundojë Jurgen Klopp në 2014-ën, kur ai ishte akoma në drejtim të Borussia Dortmund duke e përshkruar veten si “versioni i rritur i Disneyland”. Trajneri gjerman është përfolur shumë për një transferim në “Old Trafford”, teksa skuadra ka qenë në vështirësi nën drejtimin e David Moyes. Sipas biografisë së Klopp, që do të dalë shumë shpejt në treg, drejtuesi i United, Ed Woodward, ka shkuar në Gjermani të takohet me Klopp pak javë para shkarkimit të Moyes. Gjithsesi, Klopp është çuditur kur ai e ka krahasuar United me Disneyland dhe për këtë arsye vendosi të qëndronte te Dortmund

Në një pjesë të librit, të publikuar nga “Daily Mail”, lexohet: “Drejtuesi i United, Ed Woodward, shkoi të takohej me Klopp në Gjermani. Aventura e shkurtër e Moyes në ‘Old Trafford’ ishte drejt fundit dhe Klopp ishte kandidati i zgjedhur nga klubi për ta zëvendësuar. Woodward i tha Klopp se ‘Teatri i Ëndrrave’ ishte ‘si një version për të rritur i Disneyland’, një vend mitik ku, siç sugjeronte pseudonimi i përdorur, argëtimi ishte marramendës dhe ku ëndrrat ktheheshin në realitet”.

“Klopp nuk u bind nga ai përshkrim, por nuk e refuzoi menjëherë propozimin”. Ai u takua më vonë me drejtuesin e Dortmund, Hans-Joachim Watzke për të konfirmuar si kishte vendosur të qëndronte dhe se do të refuzonte ofertën e United. Manchester shkarkoi Moyes dhe ia besoi stolin përkohësisht Ryan Giggs deri në fund të sezonint 2013/14, para se Louis van Gaal mori drejtimin e ekipit atë verë. Klopp qëndroi te Dortmund deri në 2015-ën dhe iu bashkuar rivalëve të United, Liverpool në tetorin e atij viti, duke nënshkruar një kontratë trevjeçare.

Më shumë nga Premier League