Premier League

Klubet u kanë paguar €150m euro rrogë lojtarëve të dëmtuar në fazën e parë

Klubet e Premier League kanë paguar plot 150 mln euro për lojtarët e dëmtuar gjatë fazës së parë, me Manchester United që ka marrë goditjen më të fortë.

Skuadra e Jose Mourinho-s ka një nga faturat më të larta të rrogave të lojtarëve në botën e futbollit dhe kanë paguar lojtarët e paguar një total prej 20 mln euro deri në fillim të shkurtit, sipas një studimi të bërë nga JLT Specialty.

West Ham suffered the highest number of injuries of all the 20 Premier League clubs, with 41 different problems suffered

Watford had the highest number of days where injured players were unavailable for selection with a total of 1,326

Dëmtimet e lojtarëve si Bailly, Blind, Fellaini dhe Ibrahimovic kanë qenë të kushtueshme për United.

Numrat tregojnë se West Ham ka pësuar më shumë dëmtime këtë sezon me plot 41, ndërsa Brighton ka më pak me 14, ndërsa kosto mesatare e klubeve është rreth 8 mln euro.

Manchester United paid out £15.8m in wages to injured players during the first-half of the current Premier League season

It looks likely that the total cost to clubs in wages of injured players will exceed last season's total of just over £175m

Studimi i JTL gjithashtu ka treguar se skuadrat kanë marrë goditjet më të mëdha gjatë dhjetorit për shkak të kalendarit të ngjeshur, me mesataren e dëmtimeve që ka qenë 19 në javë gjatë Krishtlindjes dhe Vitit të Ri.

Nuk është çudi që trajnerë si Jose Mourinho dhe Pep Guardiola ankohen për dëmtime të lojtarëve për shkak të kalendarit të ngjeshur.

There was a peak of injury problems over the Christmas and New Year period, when teams played every two or three days

City ka pësuar 16 dëmtime me lojtarët që kanë qëndruar 442 ditë jashtë skuadrës, e dyta më e ulëta në kampionat pas Southampton.

Studimi zbulon se dëmtimet muskulore kanë qenë më të hasurat, me 91 lojtarë të dëmtuar ë Premier League këtë sezon por dëmtimet në gju janë më të kushtueshmet me 50 mln euro.

There were a total of 91 hamstring injuries in the Premier League in the first-half of the season and 65 knee injuries

Më shumë nga Premier League