“Kontakte pozitive”, Barcelona nis bisedimet me pasardhësin e Xavi-t

1 Mars 2024
15:41
Denis Hakanaj
back button

Barcelona ka zhvilluar bisedime ‘shumë pozitive’ me kandidatin e tyre numër një për të zëvendësuar Xavi si trajner sezonin e ardhshëm, sipas një raporti të ri.

Mesfushori legjendar i Barcelonas ka njoftuar tashmë se do të japë dorëheqjen nga posti i tij pas përfundimit të sezonit 2023/24.

Barça fitoi La Ligan sezonin e kaluar, por është tetë pikë larg Real Madridit me 13 ndeshje për të luajtur këtë sezon dhe pësoi një humbje befasuese 4-2 ndaj Athletic Bilbao në Kupën e Mbretit në janar.

Dhe ishte menjëherë pas një humbjeje 5-3 në shtëpi ndaj Villarrealit në La Liga atë muaj që Xavi njoftoi se nuk do ta drejtonte më skuadrën pas këtij sezoni.

Një numër emrash të profilit të lartë janë lidhur me vendin e tij, duke përfshirë Roberto De Zerbi të Brighton, Jose Mourinho dhe Thomas Tuchel të Bayern Munich, i cili gjithashtu do të largohet nga bavarezët në fund të sezonit.

Por favoriti aktual për këtë rol, sipas raportimeve, është Hansi Flick, i cili ka qenë pa punë që kur u largua nga ekipi kombëtar i Gjermanisë në shtator, pas një eliminimi zhgënjyes në fazën e grupeve në Kupën e Botës 2022.

Dhe gazetari Adrian Sanchez pretendon se bisedimet midis Barçës dhe Flick, të cilët fituan Champions League me Bayernin në vitin 2020, kanë qenë ‘jashtëzakonisht pozitive’.

Shtohet se katalanasit e shohin gjermanin si një kandidat të fortë sepse ‘nuk ka shfaqur asnjë dyshim për skuadrën’.

Para se të merrte rolin e trajnerit të Bayern, Flick shërbeu si asistent i Niko Kovac në fillim të sezonit 2019/20.

Ai kaloi gjithashtu tetë vjet si ndihmës trajner i Joachim Low në ekipin kombëtar të Gjermanisë mes 2006 dhe 2014. Megjithatë, 59-vjeçari nuk mund të përsëriste suksesin e Low.

Ai kaloi gjithashtu një periudhë pesëvjeçare si trajner i Hoffenheim-it dhe periudha të shkurtra si asistent i Giovanni Trapattoni dhe Lothar Matthaus.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit