Koreja e Jugut është plot me Kim: Komenti i çuditshëm i Rait po bën xhiron e botës (PAMJET)

24 Nëntor 2022
16:58
Telesport
back button

Leximi i formacioneve Uruguai-Kore e Jugut është lëvozhga e bananes mbi të cilën rrëshqet komentuesi i Rai-t, Dario Di Gennaro teksa rrëfen ndeshjen e parë të Grupit H të Kupës së Botës. Pranë tij është trajneri Andrea Stramaccioni për komentin teknik, është i njëjti çift qe komentoi Marok-Kroaci por këtë herë diçka nuk shkoi mirë.

Shqiptimi i emrave të futbollistëve aziatikë rezulton të jetë një kurth për gazetarin, i cili ndoshta duke e lënë veten të rrëmbyer nga theksimi i momentit, i propozon të gjithë në një lëvizje, duke lexuar vetëm mbiemrin. Janë pesë radhazi identik, rezultati është mjaft gazmor: “Kim, Kim, Kim, Kim, Kim…” është një shkrepje me breshëri në TV live që i lë paksa konfuz shikuesit, të cilët e kanë të vështirë t’i gjurmojnë.

Ku është gabimi? Ai hoqi emrat e lojtarëve individualë. Nëse ai do t’i kishte shkruar ato do të ishte shumë më e qartë se Kim Seung-gyu është portieri dhe përballë tij është një kuartet mbrojtës i përbërë nga krahët Kim Moon-hwan dhe Kim Jin-Su dhe lojtarët qendrorë, Kim Young- gwon dhe Kim Min-jae.

“Të kthehemi te emrat e vërtetë…”, është shakaja e Stramaccionit në fund të leximit të formacionit, duke e zbehur kështu atë moment të veçantë. Kjo është bukuria e transmetimit të drejtpërdrejtë, por ishte vetëm një dështim i vogël duke pasur parasysh se gjatë ndeshjes shqiptimi do të jetë korrekt, i pastër dhe besnik pavarësisht kompleksitetit: Jung Woo-Yeung, Hwang In-beom, Lee Jae-sung, Hwang Ui- jo, Na Sang-ho dhe Son Heung-min janë anëtarët e tjerë të formacionit aziatik.

Më pas Di Gennaro do të shkruajë në mënyrë perfekte emrin e futbollistit të Napolit, Kim Min-jae, i cili do të bëjë që tifozët napolitan të dridhen për shkak të një aksidenti në lojë. Në përpjekje për të rikuperuar topin dhe për të goditur një kundërshtar, ai e vendos këmbën keq në tokë dhe rrëshqet duke dhënë përshtypjen se përdredhja e kyçeve (kyçit dhe më pas gjurit) mund t’i ketë shkaktuar dhimbje dhe lëndim.

Nuk do të jetë kështu, Kim Min-jae do të ngrihet pa asnjë problem. Do ta bëjë edhe Di Gennaro, i cili do t’u tregojë njerëzve në shtëpi për ndeshjen pa dështuar. Funksioni i fjalës së gazetares është bërë virale, duke bërë xhiron e botës falë tam tamit që u lëshua në rrjetet sociale për shkak të atyre pak sekondave në pjesën fillestare të komentimit të ndeshjes së Botërorit.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit