KRITIKA E ASHPËR | Milani investon te talenti, Interi i fut shqelmin! “Deri kur kështu?!”

17 Gusht 2022
17:52
Telesport
back button

Gazzetta dello Sport krahason sot blerjen e De Ketelaere nga Milani me shitjen e talentit Casadei nga Interi. “Ne jemi afer nje basti te humbur, ndoshta gabimit tjeter te madh, por të gjithë janë të lirë të shpenzojnë paratë e tyre siç besojnë dhe ne imagjinojmë se raportet e vëzhguesve të Chelsea për Casadei janë entuziaste, ata përshkruajnë një prototip shembull – lexojmë -.

Nga këndvështrimi i kampionit nuk i mungon asgje! Marrëveshja e Interit është e detyrueshme, shërben për të balancuar llogaritë e komplikuara, por nëse e shikojmë nga lart, na përshkon një ndjenjë disfate. Një neokolonializëm futbolli po bën rrugën e tij dhe ne jemi të kolonizuar…”.

Nuk është vetëm Casadei, ndër rastet e përmendura: Scamacca, Udogie, De Ligt, Theate, Vitti. “Krahasimi me Zaniolo-n nuk është i përshtatshëm – lexojmë -. Zaniolo u sakrifikua si një homolog teknik për të marrë Nainggolan nga Roma.

Në fund të fundit, një zgjedhje fatkeqe, por një zgjedhje, jo një imponim”. Sipas Gazzetta, “Në sezonin e tij të parë në Inter, Inzaghi fitoi dy trofe dhe përfundoi i dyti në ligë, por sa i përket të rinjve ai mbeti në ’99 Bastoni, jo më shumë i ri dhe i braktisur nga të tjerët.

Stefano Pioli në Milan fitoi Scudetton me 2000 Kalulu dhe Tonali dhe me Leao dhe Saelemaekers ’99. Milani kultivon një ide për të ardhmen, pavarësisht aksioneve dhe vështirësive.

Ndoshta në dy vjet një ekip i madh i Premier do të ofrojë 100 milion ose më shumë milion për De Ketelaere dhe ne do të bërtasim ‘një herë tjetër Serie A u reduktua në një dyqan, por De Ketelaere është këtu sot. Interi i bën fëmijët e tij të luajnë pak ose aspak. Një njerkë Inter, për një gjendje domosdoshmërie: deri kur do te vazhdohet keshtu?”

Lajme të tjera

Lajmet e fundit