KUALIFIKUESET E BOTERORIT | Egjipti mjaftohet me Trezeguet, Algjeria buzëqesh! Nigeria dështim total me dy barazime ndaj dy kombëtareve të humbura

19 Nëntor 2023
22:08
Telesport
back button

Pas fitoreve të Algjerisë dhe Gabonit dhe barazimit të Nigerisë, u luajtën edhe dy ndeshje të tjera të vlefshme për kualifikueset e CAF për Botërorin 2026. Në Grupin A, sukses i lehtë për Egjiptin: pas 6-0 në Xhibuti në debutimin e tyre, Salah me shoke mundën Sierra Leone 2-0 falë dy golave së Trezeguet.

Në Grupin B, Sudani pati një sukses të rëndësishëm kundër Republikës Demokratike të Kongos: një autogol fatkeq nga Pickel, një lojtar i Cremonese, vendosi ndeshjen.

Barazimi i dytë radhazi për Nigerinë, ndaj Zimbabvesë, Shqiponjat nuk shkuan përtej barazimit 1-1: Iheanacho, i cili hyri në pjesën e dytë në vend të Tella, shpëtoi një ndeshje që kishte nisur në mënyrën më të keqe të mundshme me golin e Musonës.

Asgjë për t’u bërë për kombëtaren jetime të Victor Osimhen dhe Chukwueze, ende me zero fitore në këtë fazë të parë të kualifikimeve afrikane për Botërorin e radhës: zero minuta për Lookman, sulmuesi i Atalantës mbeti në stol.

Nigeria ka barazuar dy ndeshjet e fundit në kualifikueset e Kupës së Botës me Lesoto dhe Zimbabve. Lesoto renditet në vendin e 153-të në botë nga FIFA, dhe Zimbabve në vendin e 125-të…​

Nga ana tjetër, Algjeria është e qeshur, me gjashtë pikë në grupin G, me golat e Chaibi dhe Zerrouki vendimtare ndaj Mozambikut: mesfushori i Romës, Houssem Aouar në stol.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit