Kupa e Botës 2026, FIFA rrit premiot e klubeve!

27 Mars 2023
20:24
Telesport
back button

FIFA dhe ECA (Asociacioni i Klubeve Evropiane) njoftuan sot rinovimin e Memorandumit të Mirëkuptimit (MoU) ndërmjet palëve, të nënshkruar nga presidentët e tyre përkatës: zvicerani Gianni Infantino dhe katari Nasser Al-Khelaifi. Ndër lajmet, ECA dhe FIFA kanë paralajmëruar rritjen e dëmshpërblimit për klubet që transferojnë lojtarë në ekipet kombëtare për Kupën e Botës.

Programi i përfitimeve të klubit (ky është emri i programit të rimbursimit të krijuar nga FIFA në favor të klubeve që “huazon” lojtarët e tyre për Kupën e Botës) do të shkojë nga 209 milionë dollarët e vënë në dispozicion për edicionet 2018 dhe 2022 të Kupës së Botës. në 355 milionë dollarë për turnetë që do të luhen në 2026 dhe 2030.

Kjo është një rritje prej rreth 70%, në pritje të një turneu sigurisht më të pasur për FIFA-n. Në fakt, kujtojmë se Kupa e Botës 2026 do të përfshijë jo vetëm 48 skuadra (kundër 32 të pranishmëve deri në Katar 2022), por do të përfshijë edhe grupe me nga katër ekipe kombëtare secila (jo tre siç supozohej fillimisht) për një rritje eksponenciale të numrit. nga ndeshjet në 104 ndeshje.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit