Kvaratskhelia zgjedh Newcastle, ja kushti që duhet plotësuar

back button
18 Mars 2023
21:57
Denis Hakanaj

Super ylli i Napoli-t, Khvicha Kvaratskhelia raportohet se është i interesuar për një lëvizje te Newcastle nëse ata sigurojnë kualifikimin në Champions League sezonin e ardhshëm.

22-vjeçari është në diskutime me gjigantët italianë për nënshkrimin e një marrëveshje të re – më pak se 12 muaj nga bashkimi me klubin për 8.6 milionë sterlina.

Kontrata e tij ekzistuese zgjat deri në vitin 2027, por ai fiton vetëm 26,000 £ në javë. Një sezon i parë i mrekullueshëm e ka parë atë të shënojë 13 gola dhe të japë 15 asiste në 29 paraqitje.

Dhe ndërsa një marrëveshje e përmirësuar duket të jetë në horizont, Kvaratskhelia, me pseudonimin “Kvaradona”, dëshiron që një klauzolë lirimi të vendoset në kontratën e tij. Napoli heziton të detyrohet pasi e vlerëson lojtarin e tyre në rreth 140 milionë sterlina.

Vjen pasi Manchester City, Real Madrid dhe Paris Saint-Germain monitorojnë situatën e tij. Sipas Football Insider, Newcastle tani ka hyrë në garë për të nënshkruar me lojtarin e kombëtares gjeorgjiane.

Por kualifikimi në Champions League do të diktojë nëse njerëzit e Eddie Howe kanë një shans për të siguruar shërbimet e Kvara-s. Një fitore 2-1 ndaj Nottingham Forest të premten në mbrëmje i çoi ata në një pikë nga vendi i katërt Tottenham me një ndeshje më pak.

Ndërkohë, Napoli po i afrohet titullit të parë në kampionat pas 33 vitesh. Skuadra e Luciano Spaletti-t kryeson Serinë A me një avantazh prej 18 pikësh. Ata janë gjithashtu në garë për të fituar Champions League ndërsa përgatiten të përballen me Milan-in në çerekfinale.

Por ata përballen me humbjen e dy yjeve të tyre më të mëdhenj gjatë verës, me Kvaratskhelia dhe sulmuesin Victor Osimhen që të dy të lidhur me largime të mundshme në fund të sezonit.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit