La Liga, ultimatum Barcelona-s mbi rrogat sezonin e ardhshëm, Laporta “i përgjigjet” me rinovimin!

back button
27 Janar 2023
19:11
Telesport

Marcos Alonso tashmë ka nënshkruar rinovimin e tij me FC Barcelona, ​​të zyrtarizuar nga klubi i Barçës. Kontrata e tij skadonte më 30 qershor 2023, por dokumenti i ri, tashmë i firmosur me presidentin Joan Laporta, e bën atë lojtar të Barçës deri në vitin 2024, edhe pse me formulën nga viti në vit, megjithëse kjo pikë nuk është specifikuar nga Barça.

Klauzola e largimit të tij vlerësohet në 50 milionë euro. Në klubin e Barçës ata tashmë e morën si të mirëqenë rinovimin e mbrojtësit të gjithanshëm madrilen (32 vjeç), si dhe atë të Iñaki Peña (23 vjeç), i cili është i lirë në fund të kursit, pas negociatave me përfaqësuesit.

Në ceremoninë e nënshkrimit mori pjesë edhe Rafa Yuste, nënkryetar sportiv; Eduard Romeu, zëvendëspresident ekonomik; Mateu Alemany, drejtor futbolli dhe Jordi Cruyff, sekretar teknik. Marcos shoqërohej nga përfaqësuesi i tij, Raul Verdú. “Përshëndetje tifozet. Jam shumë i lumtur që vazhdoj këtu. Le të shkojmë për më shumë. Rroftë Barça”, ishte mesazhi i tij i parë në rrjetet sociale të klubit.

Që në momentin e parë ka pasur një harmoni të mirë duke pasur parasysh vullnetin e Xavi Hernández për të vazhduar të llogarisë te Marcos dhe Iñaki Peña. Në rastin e mbrojtësit, i cili erdhi në verë nga Chelsea, nënshkrimi u bë pas stërvitjes në zyrat e Spotify Camp Nou.

Marcos ka luajtur tashmë 19 ndeshje me Barçën, 11 prej tyre si titullar: pesë nga 10 në Ligë, pesë luajtur në Ligën e Kampionëve, një nga tre në Kupë dhe asnjë në njëmbëdhjetë ndeshjet startuese nga një në ku mori pjesë në Superkupën e Spanjës.

Në total, ai ka shënuar dy gola: një kundër Viktoria Plzen në ditën e fundit të Champions League dhe një tjetër kundër Espanyol në Ligë. Edhe pse e nisi si mbrojtës i majtë, duke përkuar me plagën e dëmtimeve në shtyllën kurrizore, ai ia doli shumë mirë si qendërmbrojtës me të majtën.

Por, ka nje lajm edhe te keq… Sot La Liga ka informuar Barcelonën se duhet të ulin buxhetin e pagave me 150-200 milionë euro për sezonin e ardhshëm dhe per ta bere kete do te duhen shkurtime mjaft te medha. Mes tyre, Bellerin i pari, qe i eshte bere me dije se duhet te gjeje ekip pasi nuk do t’i rinovohet kontrata…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit