LAJM I BUJSHËM nga Gjermania; Bayerni merr vendim për Lewandowski

12 Maj 2022
15:06
Alfred Lleshi

E ardhmja e Robert Lewandowski ka paralizuar planifikimin sportiv të disa klubeve evropiane. Njëri prej tyre është Barcelona, ​​e cila synon të inkorporojë ndërkombëtarin polak. Ekipi katalanas është i interesuar për sulmuesin veteran dhe këtë e ka transferuar te Bayern Munich.

Vështirësia e madhe e operacionit, përveç dosjes së tij, ka hasur deri tani në refuzimin e subjektit gjerman për të lehtësuar largimin e tij. Sidoqoftë, “Bild” ka raportuar sot se klubi bavarez ka ndryshuar mendje dhe tani po orientohet drejt shitjes së tij këtë verë.

Lewandowski ka një kontratë me Bayern Munich deri në qershor të vitit 2023. Bisedimet që janë zhvilluar deri më tani për ta zgjatur bashkëpunimin nuk kanë nxjerrë “tym të bardhë”. Klubi gjerman, i përballur me këtë situatë, po mendon të shesë sulmuesin e tij në këtë merkato të radhës dhe në këtë mënyrë ta pengojë atë të largohet falas brenda një sezoni.

Barça nisi kontaktet për Lewandowskin javë më parë dhe në negociata është përfshirë edhe Joan Laporta. Presidenti, në fakt, madje e ka pranuar se nënshkrimi i tij është i mundur, pavarësisht vështirësive financiare të klubit katalanas, gjë që e bëri të pamundur arritjen e synimit kryesor, afrimin e Haaland. Pozicioni i ri i Bayernit do ta lehtësojë shumë këtë operacion, i cili mund të jetë rreth 40-50 milionë euro.

33-vjeçari polak mirëpret një ndryshim mjedisi. A mbërriti te Bayerni në sezonin 2014-2015. Në skuadrën e Mynihut ai ka fituar 20 trofe, ndër të cilët veçohen pesë trofe si golashënuesi më i mirë në Bundesligë, që do të bëhen gjashtë, pasi këtë sezon ka shënuar 34 gola, 10 më shumë se Schick, i cili është i dyti. Ai tashmë e ka fituar këtë çmim edhe me Borussia Dortmund.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit