LAJMI I FUNDIT | Dortmund arrin akordin, blindon talentin por i kushton aq sa një investim i madh nga e para!

19 Janar 2023
21:44
Telesport
back button

Loja e pokerit për Youssoufa Moukoko (18 vjec) të Dortmundit më në fund ka përfunduar! Sipas informacioneve të BILD, super talenti ka vendosur të vazhdojë kontratën para kohe deri në vitin 2026. Kontrata e re duhet të nënshkruhet para ndeshjes së Augsburgut (të dielën)

Për kontratën e tij të re trevjeçare, lojtari i ri i kombëtares do te fitoje një pagë deri në 6 milionë euro në vit bruto, në skenarin më të mirë të mundshëm, plus një komision luksoz prej mbi 10 milionë eurosh…

Agjenti Patrick Williams (44 / agjencia Wasserman) gjithashtu shpërblehet Rreth 5 milionë euro komision plus 10 për qind e zakonshme të rrjedhës së pagës Moukoko shtesë. Në përgjithësi, një paketë e mirë prej rreth 35 milionë euro për Moukoko (6 gola këtë sezon/4 asistime), i cili mund të kishte kaluar pa pagesë në verë.

Një opsion me të cilin klani Moukoko do të kishte luajtur për një kohë të gjatë. Sulmuesi i jashtëzakonshëm mund të kishte fituar shumë më mirë në Angli, për shembull: klubet kryesore si Chelsea ose Newcastle u përpoqën ta joshin atë me një tarifë nënshkrimi deri në 30 milionë euro. Përveç kësaj, ai mund të kishte fituar pothuajse 10 milionë euro në sezon atje.

Ai e ka kuptuar se është më e mira për zhvillimin e tij sportiv nëse ai qëndron me Pott-Klub: Me trajnerin Edin Terzic (40) dhe ndihmësin e tij Sebastian Geppert (39), sponsorët e tij më të mëdhenj janë mënjanë. Që të dy janë pjesë e karrierës së tij prej rreth shtatë vitesh. Tani udhëtimi së bashku vazhdon për momentin.

Moukoko qëndron në Dortmund! Fansat e tij do ta regjistrojnë këtë lajm me gëzim. Pasi Moukoko ishte bërë tashmë i preferuari i fansave në serinë e parë, zërat kritikë për sjelljen e pilotit të kampionatit botëror ishin bërë më të zhurmshëm kohët e fundit. Tani e tutje gjithçka ka të bëjë me golat dhe titujt me BVB…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit